Electronice de la A la Z
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
TRANSLATE
Publicitate




Anunturi
Recomandari
online store

online store

W10

RO-
DATASAT

Service TV

Softuri TV

Parteneri




DTH - receptie TV satelit

e-Depanare Grup















Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)



Publicitate



Top postatori
Costin (4658)
Monitor + TV LG M228WA I_vote_lcapMonitor + TV LG M228WA I_voting_barMonitor + TV LG M228WA I_vote_rcap 
titus08 (1616)
Monitor + TV LG M228WA I_vote_lcapMonitor + TV LG M228WA I_voting_barMonitor + TV LG M228WA I_vote_rcap 
stanley (728)
Monitor + TV LG M228WA I_vote_lcapMonitor + TV LG M228WA I_voting_barMonitor + TV LG M228WA I_vote_rcap 
Florinel TV (716)
Monitor + TV LG M228WA I_vote_lcapMonitor + TV LG M228WA I_voting_barMonitor + TV LG M228WA I_vote_rcap 
Bughiu (636)
Monitor + TV LG M228WA I_vote_lcapMonitor + TV LG M228WA I_voting_barMonitor + TV LG M228WA I_vote_rcap 
fox (351)
Monitor + TV LG M228WA I_vote_lcapMonitor + TV LG M228WA I_voting_barMonitor + TV LG M228WA I_vote_rcap 
petriangabor (228)
Monitor + TV LG M228WA I_vote_lcapMonitor + TV LG M228WA I_voting_barMonitor + TV LG M228WA I_vote_rcap 
ionica68 (160)
Monitor + TV LG M228WA I_vote_lcapMonitor + TV LG M228WA I_voting_barMonitor + TV LG M228WA I_vote_rcap 
necula.vasile (156)
Monitor + TV LG M228WA I_vote_lcapMonitor + TV LG M228WA I_voting_barMonitor + TV LG M228WA I_vote_rcap 
coconut (114)
Monitor + TV LG M228WA I_vote_lcapMonitor + TV LG M228WA I_voting_barMonitor + TV LG M228WA I_vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
Costin
Monitor + TV LG M228WA I_vote_lcapMonitor + TV LG M228WA I_voting_barMonitor + TV LG M228WA I_vote_rcap 
titus08
Monitor + TV LG M228WA I_vote_lcapMonitor + TV LG M228WA I_voting_barMonitor + TV LG M228WA I_vote_rcap 

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Schimb

Monitor + TV LG M228WA

3 participanți

In jos

Monitor + TV LG M228WA Empty Monitor + TV LG M228WA

Mesaj Scris de ovicsb Sam 16 Mar 2019 - 22:44

Buna seara,

Detin de multi ani un Monitor TV LG Flatron M228WA, insa azi se pare ca trage sa moara.La un moment dat a pierdut posturile memorate.Am procedat la o rescanare, insa partea de cablu nu gaseste nici un canal iar partea de U/VHF gaseste cateva canale (24 din 60 de la gigi pe analog) , as dori sa stiu daca ar fi tunerul dus sau poate fi alt defect.Anexez si un link cu schema electronica a sasiului :http://archive.espec.ws/files/LG%20FLATRON%20monitor%20ch.LP69G%20%20%20M198WA,M228WA%20.pdf

- Daca este defect tunerul se gaseste modelul din schema sau exista un echivalent ?
Intreb fiindca daca este scump tunerul poate cumpar alt tv sau vreun decodor DVB-c compatibil gigi.
Nu stiu ce sa fac sa-l repar ( as opta pt acest lucru doar daca ar fi ieftina reparatia), sa cumpar un decodor DVB-C si sa-l conectez prin cablu DVI sau achizitia unui alt TV de 22/24 inch FHD, avand in vedere ca decedatul este SD.
Multumesc pentru sugestii!

ovicsb

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 54
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 02/05/2015

Sus In jos

Monitor + TV LG M228WA Empty Re: Monitor + TV LG M228WA

Mesaj Scris de titus08 Dum 17 Mar 2019 - 7:21

Reparația aparatului impune înafara unei recondiționări generale a aparatului schimbarea memoriei și resoftarea, posibil schimbarea selectorului. Costul va depăși 150lei. Aparatul ne fiind FHD nu redă corect posturile tv fhd din ce in ce mai multe. Cea mai bună soluție este achiziționarea unui model nou, iar acesta făcut/vândut piese SH. Se poate comercializa aici pe forum la rubrica BAZAR.
titus08
titus08
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1616
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : super-ultra-expert
Data de inscriere : 12/02/2017

Sus In jos

Monitor + TV LG M228WA Empty Re: Monitor + TV LG M228WA

Mesaj Scris de ovicsb Lun 18 Mar 2019 - 8:19

Multumesc @titus08 pentru raspunsusul obiectiv, cred ca voi proceda conform recomandarii tale.
As vrea sa te intreb pentru gigi cablu tv abonament analogic, ce model de decodor ai recomanda pentru a putea viziona canalele digitale free pe un TV LCD fara tuner DVB-C insa prevazut cu mufa HDMI si sau DVI dar fara VGA(oricum fara importanta) .As prefera un model HD dar altul decat HUMAX-ul de la RDS.

Multumesc de ajutor.

ovicsb

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 54
Localizare : sibiu
Data de inscriere : 02/05/2015

Sus In jos

Monitor + TV LG M228WA Empty Re: Monitor + TV LG M228WA

Mesaj Scris de titus08 Mier 20 Mar 2019 - 8:53

Nu am un răspuns fiindcă soluțiile integrate în dispozitive fac inutilă un receptor extern. Sunt foarte puțini care mai folosesc aparate fără dvb sau doar cu dvbt.
titus08
titus08
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1616
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : super-ultra-expert
Data de inscriere : 12/02/2017

Sus In jos

Monitor + TV LG M228WA Empty Re: Monitor + TV LG M228WA

Mesaj Scris de bandi Vin 22 Mar 2019 - 11:12

ovicsb a scris:Multumesc @titus08 pentru raspunsusul obiectiv, cred ca voi proceda conform recomandarii tale.
As vrea sa te intreb pentru gigi cablu tv abonament analogic, ce model de decodor ai recomanda pentru a putea viziona canalele digitale free pe un TV LCD fara tuner DVB-C insa prevazut cu mufa HDMI si sau DVI dar fara VGA(oricum fara importanta) .As prefera un model HD dar altul decat HUMAX-ul de la RDS.

Multumesc de ajutor.
Buna,
am si eu acest tip de monitor, cu multiple posobilitati.
Intr-adevar nu poti prinde numai canale analogice, si probabil nu toate din ele de la cablu.
Pentru a putea viziona eventual poti sa-ti recomand un box de tip AMIKO, care la mine functioneaza foarte bine de ani de zile..
Insa daca ai numai abonament numai analogic, nu stiu daca cum poti receptioana si digital?

bandi

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 61
Localizare : miercurea ciuc
Data de inscriere : 31/01/2014

Sus In jos

Monitor + TV LG M228WA Empty Re: Monitor + TV LG M228WA

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum