Electronice de la A la Z
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
TRANSLATE
Publicitate




Anunturi
Recomandari
online store

online store

W10

RO-
DATASAT

Service TV

Softuri TV

Parteneri




DTH - receptie TV satelit

e-Depanare Grup















Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)



Publicitate



Top postatori
Costin (4657)
Culoare LED Backlight I_vote_lcapCuloare LED Backlight I_voting_barCuloare LED Backlight I_vote_rcap 
titus08 (1615)
Culoare LED Backlight I_vote_lcapCuloare LED Backlight I_voting_barCuloare LED Backlight I_vote_rcap 
stanley (728)
Culoare LED Backlight I_vote_lcapCuloare LED Backlight I_voting_barCuloare LED Backlight I_vote_rcap 
Florinel TV (716)
Culoare LED Backlight I_vote_lcapCuloare LED Backlight I_voting_barCuloare LED Backlight I_vote_rcap 
Bughiu (636)
Culoare LED Backlight I_vote_lcapCuloare LED Backlight I_voting_barCuloare LED Backlight I_vote_rcap 
fox (351)
Culoare LED Backlight I_vote_lcapCuloare LED Backlight I_voting_barCuloare LED Backlight I_vote_rcap 
petriangabor (228)
Culoare LED Backlight I_vote_lcapCuloare LED Backlight I_voting_barCuloare LED Backlight I_vote_rcap 
ionica68 (160)
Culoare LED Backlight I_vote_lcapCuloare LED Backlight I_voting_barCuloare LED Backlight I_vote_rcap 
necula.vasile (156)
Culoare LED Backlight I_vote_lcapCuloare LED Backlight I_voting_barCuloare LED Backlight I_vote_rcap 
coconut (114)
Culoare LED Backlight I_vote_lcapCuloare LED Backlight I_voting_barCuloare LED Backlight I_vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
Costin
Culoare LED Backlight I_vote_lcapCuloare LED Backlight I_voting_barCuloare LED Backlight I_vote_rcap 
titus08
Culoare LED Backlight I_vote_lcapCuloare LED Backlight I_voting_barCuloare LED Backlight I_vote_rcap 
panaitepaul
Culoare LED Backlight I_vote_lcapCuloare LED Backlight I_voting_barCuloare LED Backlight I_vote_rcap 
adriangion
Culoare LED Backlight I_vote_lcapCuloare LED Backlight I_voting_barCuloare LED Backlight I_vote_rcap 
fox
Culoare LED Backlight I_vote_lcapCuloare LED Backlight I_voting_barCuloare LED Backlight I_vote_rcap 

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Schimb

Culoare LED Backlight

2 participanți

In jos

Culoare LED Backlight Empty Culoare LED Backlight

Mesaj Scris de titus08 Sam 16 Sept 2017 - 17:44

Anul acesta a fost un subiect (pe care nu îl mai găsesc) foarte dezbătut pe grupul Depanare, rămas fără rezultat și punând oarecum sub semnul întrebării buna intenție a utilizatorului (chiar și eu!). Un utilizator a spus că în urma depanării, lumina de fundal a devenit albastră.
  Azi în urma unor experimente, ledurile albe au devenit albastre. Ledurile din imagine, alimentate la 13V din sursă luminează alb, iar alimentate la sursa bec led, 14,5V, luminează albastru. Defectul în cazul schimbării noanței luminii de fundal la acel aparat, era CREȘTEREA CURENTULUI PRIN BARETELE LED (de foarte proastă calitate), datorită unei depanări necorespunzător efectuate.
  Cred că alimentate la 15V, noanța ar fi fost mult mai albastră.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
titus08
titus08
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1615
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : super-ultra-expert
Data de inscriere : 12/02/2017

Sus In jos

Culoare LED Backlight Empty Re: Culoare LED Backlight

Mesaj Scris de Costin Sam 16 Sept 2017 - 22:34

La asta m-am gandit si eu, nestiind cat de albastra era lumina. Cum autorul postarii n-a mai revenit cu fotografii, putem presupune ca este vorba doar de nuanta. Totusi, in acest moment se utilizeaza lumina albastra in unele panouri de ultima generatie si faceam trimitere la acest articol: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Cum era  vorba de un aparat ieftin, este putin probabil sa vorbim de tehnologie QLED.

Probabil ca a vrut sa ne testeze vigilenta... ;-)
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4657
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Culoare LED Backlight Empty Re: Culoare LED Backlight

Mesaj Scris de titus08 Dum 17 Sept 2017 - 8:40

Nu cred. Cred că a fost surprins ca noi toți de eveniment. Nimeni nu s-a așteptat ca un led să își schimbe culoarea în funcție de curent. Teoretic nu se poate, fiindcă culoarea este dată de compoziția chimică a joncțiunii (se schimbă noanța insesizabil la ochi). Dar au găsit o compoziție chimică foarte puțin stabilă cu consecințele din imagine.
  Mai cred că autorul postării respective, în urma depanării, ori a defectat sursa LED care a rămas pe un curent fix mai mare decât cel normal de lucru pentru acel panou, ori modulul sursă pentru acel panou furniza un curent maxim mai mic decât în varianta standard, reparând-o a crescut curentul prin led la o valoare inadmisibilă pentru panou, dar valoare standard pentru acea sursă.
  Ce ne-a făcut să credem că este o glumă, a fost faptul că toate ledurile erau albastre, ceea ce ni se părea imposibil.
  În realitate , în poză noanța de albastru este mult mai accentuată decât apare. Nu a putut aparatul să pozeze corespunzător, nici nu am stat să-l reglez. Oricum, dacă se întâmplă cuiva ca panoul inițial alb să lumineze să zicem bleo, șocul este foarte puternic și se exagerează foarte ușor problema, spre catastrofă.
titus08
titus08
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1615
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : super-ultra-expert
Data de inscriere : 12/02/2017

Sus In jos

Culoare LED Backlight Empty Re: Culoare LED Backlight

Mesaj Scris de titus08 Joi 2 Noi 2017 - 15:54

Aici mai este cineva căruia i s-a făcut lumina de fundal albastră apoi s-a stins:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
în prima postare ...,,appena acceso il led diventa blu e poi dopo pochi secondi inizia a lampeggiare ed il tv non fa nulla,,
titus08
titus08
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1615
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : super-ultra-expert
Data de inscriere : 12/02/2017

Sus In jos

Culoare LED Backlight Empty Re: Culoare LED Backlight

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum