Electronice de la A la Z
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
TRANSLATE
Publicitate




Anunturi
Recomandari
online store

online store

W10

RO-
DATASAT

Service TV

Softuri TV

Parteneri




DTH - receptie TV satelit

e-Depanare Grup















Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)



Publicitate



Top postatori
Costin (4668)
De pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_lcapDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_voting_barDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_rcap 
titus08 (1645)
De pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_lcapDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_voting_barDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_rcap 
stanley (728)
De pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_lcapDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_voting_barDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_rcap 
Florinel TV (722)
De pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_lcapDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_voting_barDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_rcap 
Bughiu (636)
De pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_lcapDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_voting_barDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_rcap 
fox (360)
De pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_lcapDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_voting_barDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_rcap 
petriangabor (228)
De pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_lcapDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_voting_barDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_rcap 
ionica68 (160)
De pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_lcapDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_voting_barDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_rcap 
necula.vasile (158)
De pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_lcapDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_voting_barDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_rcap 
coconut (114)
De pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_lcapDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_voting_barDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
constantinvoicu216
De pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_lcapDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_voting_barDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_rcap 
titus08
De pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_lcapDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_voting_barDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_rcap 
Lucibaza
De pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_lcapDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_voting_barDe pe DEPANARE Yahoo Group ... I_vote_rcap 

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Schimb

De pe DEPANARE Yahoo Group ...

In jos

De pe DEPANARE Yahoo Group ... Empty De pe DEPANARE Yahoo Group ...

Mesaj Scris de Costin Mar 21 Dec 2010 - 15:59

----- Original Message -----
From: db
To: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sent: Tuesday, December 21, 2010 3:39 PM
Subject: Re: [depanare] panasonic

Unu-i facut la strung celalalt la freza .Chinezii astia. Sad Very Happy Smile

Dxx


--------------------------------------------------------------------------------
From: cr
To: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sent: Tue, December 21, 2010 3:29:27 PM
Subject: Re: [depanare] panasonic

Pai , trebuia sa se manifeste cu ambele CI-uri la fel .
Probabil ca sunt diferente mari intre ele , nu doar dispersie de parametri .

----- Original Message -----
From: au
To: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sent: Tuesday, December 21, 2010 2:26 PM
Subject: [depanare] panasonic


Revin cu tv.ul acesta. Va comunic ca la fel se manifesta si cu dump.urile trimse pe grup.
Cele doua tensiuni de alimentare ale TDA 8358j sunt bune, repectiv 14 (pin3) si 45(pin9) volti.
Sa fie TDA contrafacut ? A-ti mai intalnit ? Am schimandat doua de la xxxxxxx ,cu unul nu merge deloc si cu cel de a-l doilea deschide doar aprox. 10 cm.Dvs. ce ziceti ?



Ultima editare efectuata de catre Admin in Dum 30 Ian 2011 - 15:31, editata de 1 ori
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4668
Varsta : 62
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

De pe DEPANARE Yahoo Group ... Empty Re: De pe DEPANARE Yahoo Group ...

Mesaj Scris de Costin Joi 20 Ian 2011 - 22:38

daca nu-mi tii partea te reclam la Paul Domozina,si il trimit cu tuica de Gura Padinii
oi fi eu balaur dar mai mic ,asa ca un sarpe de dudau,galben si nu musca rau,cind e cald mai ies in drum ,acum e firg si stau ascuns,nu hibernez,astept sa vina caldura sa iasa soarele
mai glumim sa mai treaca timpul
rew

----- Original Message -----
From: xxxxxxxxxxxxxxxxx
To: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sent: Thursday, January 20, 2011 9:02 PM
Subject: Re: xxxxxxxxxx Noapte buna , copii ..


Doar daca nu cumva Fat-Frumos il omora pe balaur.Cum eu nu-l cunosc decat pe Fat-Frumos(si nu numai de aceea),sunt de partea lui.
Partea aceea cu,,nu mai pune tot pe grup,pastreaza-le pt.revista"este caracterizanta si suficienta ca sa nu-mi placa balaurul.




--------------------------------------------------------------------------------
From: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
To: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sent: Thu, January 20, 2011 8:57:35 PM
Subject: Re:xxxxxxxxxxxxNoapte buna , copii ..


Si,deobicei,povestile se terminau cu:,,Si au trait pana la adanci batraneti"




--------------------------------------------------------------------------------
From:xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
To: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sent: Thu, January 20, 2011 6:43:08 PM
Subject:xxxxxxxxxxxxxxNoapte buna , copii ..

pentru ca e ora la care copiii merg la somn, sa le citim o poveste
daca tot am pierdut timpul sa dau replici in loc sa lucrez , trebuie sa ne si relaxam


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4668
Varsta : 62
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

De pe DEPANARE Yahoo Group ... Empty Mama lor

Mesaj Scris de Costin Dum 30 Ian 2011 - 11:29


----- Original Message -----
From: xxxxxxxxxxxxxx
To: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sent: Sunday, January 30, 2011 12:15 AM
Subject: Re: [depanare] Off topic - Mama lor !

Da ,faina melodia lui Victor Socaciu,ca asta e subiectul .Nu exista nici el nici Hrusca ,Seicaru,Vali Sterian,Phoenix ,Tatiana Stepa ,Iris,etc etc,daca nu era Cenaclul si in primul rind Adrian Paunsescu.Cit despre "mama lor" m-am saturat si sa-i injur pe cei ce ne conduc de 20 de ani !!
Amintiri frumoase : acestea le ascultam pe Sanyo adus din Libia in 79-merge si azi,sau pe Traviata cu pick-up [merge si ala si azi] .Tata e si acum cu VEF ,mie nu imi place ca nu are uus.Despre muzichie,a fost a "doua " profesie",am ramas un ascultator si atit,cu citeva sute de cd orig si minidiscuri inainte de expansiunea mp3.Casetele le-am dat moca cunostintelor.De realizari- hobby atunci ,hobby si acum.Acum mai ies si bani Smile Multumit de ce-a mai mare realizare atunci ,in 85 faceam drumetii cu bicicleta zeci de km ,fara sa stie parintii ,si am primit un walkman hitachi cu 4 bat r6,fiindca se terminau la juma de caseta ,l-am legat la dinamul bicicletei cu un redresor si stabilizator serie de 6v[avea 4 baterii] chestie cu care ma "lauda' prietenii si azi.

From: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Subject: Re: [depanare] Off topic - Mama lor !
To: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Date: Saturday, January 29, 2011, 12:03 PM

Primul radio "personal" a fost o chinezarie cu AM-FM pe care astazi le gasesti de cumparat cu 15 lei pe care am primit-o cadou de la niste prieteni din Germania ai parintilor. Asta in vara lui 1982 (aveam 15 ani). Era net mai performant decat cele Tehnoton. Il trasesem si in banda cu 2 C-uri ceramice de ordinul zeci pF asa ca prindea si Bucuresti 3. Avea insa 2 puncte slabe: mergea cu baterie de 9V, scumpa, greu de gasit si care tinea foarte putin si comutatorul de game (2x3 contacte/2 pozitii) care mergea greu si in final s-a rupt. Am reusit sa-l inlocuiesc cu un comutator similar romanesc, cu o mica adaptare. L-am vandut apoi unui coleg in anul intai de facultate.
Iunost am avut si eu, pe la 11 ani. L-a montat insa tata. Stiu ca aparatul a "marait" putin si cam atat. Nu stiu ce s-a intamplat cu el. De electronica m-am apucat insa in clasa a opta (1980-1981) cand am montat majoritatea kiturilor IPRS care, culmea, au functionat majoritatea. Primul televizor reparat, un Sport 251 care avea TAA661 defect l-am facut in clasa a XI-a dar n-am mai recidivat. De televizoare m-am apucat serios abia dupa facultate, prin 1991-1992.
Solo 500 si Dana am avut ambele (de prin 1985) luate SH; parere proasta am de ambele. Stiu ca Solo 500 mergea cu baterii R14 dar nu tineau decat ff putin asa ca era mai mult radio "de casa". Nu l-am tinut mult ca l-am vandut. Dana avea mari fluctuatii de viteza la care nu le-am gasit cauza desi inlocuisem motorul cu regulator, curea, rola presoare. Am reusit sa-l vand si pe asta la consignatie. Desi era polonez (numai placa principala de cablaj era romaneasca dar cu destule piese poloneze) era prost. De Tehnoton se stie oricum azi ca erau catastrofale, Solo 500 nu facea exceptie.
Cat despre Saragossa Band eram fan prin 83-93. Interesant e ca exista (si canta) si azi. Am chiar si un vinil original pe care l-am luat prin 1988 de la un coleg de facultate, m-a costat 100 lei atunci.


În data de 29 ianuarie 2011, 21:19, xxxxxxxxxxxxxxxx a scris:
Frumoase amintiri !
De asta spun "Mama lor !" . Au reusit sa ne transforme in roboti .

----- Original Message -----
From: xxxxxxxx
To: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sent: Saturday, January 29, 2011 9:13 PM
Subject: Re: [depanare] Off topic - Mama lor !
Vad ca e vremea amintirilor.Eu primul aparat de radio am avut un Gama tot de tehnoton si ce mandru eram cu el pe vremea aia.
Sa va spun cum m-am apucat de electronica.Aveam cred vreo 10-11 ani.Am primit cadou un aparat din acela rusesc care trebuie montat se numea Iunost(binenteles ca altfel scria in ruseste pe el) probabil ca multi il stiti.si am luat schema si piesele.habar nu aveam eu de valori de piese si alte cele.La mine R1 era prima rezistenta de pe cartonul pe care erau puse R2 a doua si tot asa. .Asa am montat radioul.Binenteles ca nu a mers.Culmea aveam o cunostinta care se ocupa cu asa ceva si i l-am dat sa mi-l faca sa mearga.Probabil ca nici el nu stia ce inseamna R1 ca nu l-a putut face sa mearga.Ambitia a fost sa il fac sa mearga asa ca m-am dus la casa pionierilor si m-am inscris la cercul de electronica.Binenteles ca dupa catva timp am stiut si de ce nu merge radioul ca R1 are si o valoare si aia trebuie montata nu alta,si l-am si facut sa mearga.Asa am inceput eu electronica si uite ca mi-am gasit pasiunea si meseria.
Scuze de mesajul lung dar asa de weekend cred ca merge.
xxxxxx
--------------------------------------------------------------------------------
From: xxxxxxxxxxxxxxxx
To: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sent: Sat, January 29, 2011 9:05:02 PM
Subject: Re: [depanare] Off topic - Mama lor !
Salut xxx, eu stiu ca pe primii bani primti la ziua mea in cls. 8.a am luat un solo 100. Era intr-adevar ceva senzational sa ai un radio de buzunar .

--- On Sat, 1/29/11, xxxxxxxx wrote:
From: xxxxxxx
Subject: Re: [depanare] Off topic - Mama lor !
To: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Date: Saturday, January 29, 2011, 8:01 PM
eu am primit cadou de ziua mea ( un pusti fiind pe atunci ) un radio solo 500, era senzatie !!!! radio tineret parca, pe UUS. alea vremuri....

cele bune,
xxxxxxx
--------------------------------------------------------------------------------
From: xxxxxxx
To: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sent: Sat, January 29, 2011 8:07:08 PM
Subject: Re: [depanare] Off topic - Mama lor !
Da ! Erau facute la Tehnoton Iasi
--------------------------------------------------------------------------------
From: xxxxxxxx
To: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sent: Sat, January 29, 2011 8:00:56 PM
Subject: Re: [depanare] Off topic - Mama lor !
Ce vremuri erau.......ma chinuiam cu un amarat de casetofon "DANA" sa ascult si eu muzica asta,i-l mai stie cineva????casetofonul ??

--- On Fri, 1/28/11, xxxxxxxxxxxxxxxxx wrote:
From: xxxxxxxxxxxxxxxxx
Subject: [depanare] Off topic - Mama lor !
To: "D"
Date: Friday, January 28, 2011, 7:57 PM

Mama lor ! - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Va mai amintiti ? - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4668
Varsta : 62
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

De pe DEPANARE Yahoo Group ... Empty Re: De pe DEPANARE Yahoo Group ...

Mesaj Scris de Costin Dum 30 Ian 2011 - 14:56

----- Original Message -----
From: xxxxxxxxxxxx
To: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sent: Sunday, January 30, 2011 11:52 AM
Subject: Re: [depanare] Off topic - Mama lor !

Frumoase vremuri.....cred ca toti am inceput asa.....

--- On Sun, 1/30/11,xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx wrote:
From: xxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Subject: Re: [depanare] Off topic - Mama lor !
To: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Date: Sunday, January 30, 2011, 10:43 AM
Microbul mi-a fost inoculat candva,cand inca fiind copil si intorcandu-ma acasa am gasit un nene care repara aparatul nostru de radio ,,Ilmenau".Era candva in jurul lui 1960(eu fiind nascut in '51).Cred ca ,,Radio-Progres"-ul nu incepuse sa faca pistoalele de lipit caci avea un letcon sprijinit in scrumiera noastra de sticla.M-a fascinat mirosul de colofoniu topit si imaginea acelor rezistente verzi,nemtesti,care mi se pareau foarte frumoase.

Ilmenaul nu avea condensator variabil.Facea acordul introducand sau scotand doi cilindri de ferita in doua bobine facute pe niste cilindri din plastic.Si,deasupra sasiului trona redresorul cu seleniu.
L-o mai fi prins cineva dintre d-voastra?
Si microbul a stat in conservare pana spre sfarsitul generalei.Eu eram chemat sa schimb intrerupatoare si prize la mai toti vecinii din bloc.Odata m-a chemat o batrana de la parter sa-i repar .....radioul! L-am luat la mine(la 3)si am stat toata noaptea studiindu-l,evident,fara rezultat.Din fericire am un var care pe vremea aceea era seful caii de sunet la TVR(si a fost pina in '90.Eram foarte mandru cand aparea pe generice:Sunet:ing.Mihai Bacauanu).A doua zi am fost la el.Mi-l-a reparat dar mi-a si dat primele mele carti si cataloage de electronica.Dimineata eram singur acasa,sora-mea incepuse deja facultatea,mama si tata fiind cadre didactice erau si ei plecati la serviciu,asa ca pana sa plec la scoala puneam pe masa din sufragerie TV-ul nostru ,,ORION"dupa care au facut mai tarziu ,,Cosmos"-ul la Electronica.Si confruntam ceea ce citeam despre etajele unui tv in carti cu ceea ce gaseam in aparat.
La sfarsitul liceului ajunsesem sa plec de sambata seara dupa ore pana luni dimineata intr-o comuna la vreo 30 de km.de Bucuresti.Lunea mai intarziam uneori la prima ora.Tin minte ca aveam doua ore de matematica si profesorul tinea la mine.Ma ierta si nu-mi punea absenta,glumind:A venit si ciubucarul.
Castigam multi bani pt.vremurile acelea si pt.conditia mea de elev.Colegii imi spuneau,,bancherul".
Piese luam de pe ,,Academiei"din magazin dar si de la ,,bisnitarii"din fata magazinului.Ajunsesem sa-i cunosc pe toti si sa ma cunoasca toti.
Eeeei,sunt multe amintiri si tuturor ni se par frumoase amintirile noastre rememorandu-le.
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4668
Varsta : 62
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

De pe DEPANARE Yahoo Group ... Empty Re: De pe DEPANARE Yahoo Group ...

Mesaj Scris de Costin Lun 31 Ian 2011 - 1:04


----- Original Message -----
From: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
To: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sent: Sunday, January 30, 2011 9:12 PM
Subject: Re: [depanare] Off topic - Mama lor !
-era Nea Traian romanul-cel blond ( mai serios -el lucra la fabrica , lua lampile le verifica la magazin si apoi le vindea,la fel si tranzistorii ,integratele si in ultimul timp se mutase la magazin (primul magazin de la Academie-la catometru) si Nea Traian romul cu sleatca lui cu piranda cu buradeii ,cu fratele Sandu si varul lui Ion , vindeau la greu- ei le lua de la cosul ce se scotea pe poarta fabricii
-recunosc ca nici unul nu m-a pacalit niciodata,cred ca si acum daca ma intilnesc cu ei am sta mult de vorba
-pe acea vreme daca vroiam placa de tv imi aducea si tv cu tot,luam lampi cu punga aceea de 1 leu, rezistente nu mai spun, multe erau puse pe cartoane ,marcate etc ... ce vremuri... condensatori nu mai vorbesc,integrate,diode,
-multe piese le-am aruncat pentru ca se invechise in special condensatorii,altele erau depasite
-am petrecut timp pe la IPRS pe la ICRET,ELECTROMAGNETICA,CONECT,CCSIT,etc
-acum au ramas amintiri frumoase,
-am ce povesti de pe acele vremuri , cu toate neajunsurile si restrictiile de atunci (ca sa ma exprim asa) banii aveau valoare,cu un salariu mic tineai o familie cu 2,3 copii si nici cei cu mai multi copii cred ca nu au dus-o mai rau ca acuma.
-am convingerea ca numai impreuna vom reusi sa trecem sa depasim situatia de acuma si cu speranta ca nu ne va birui nimeni si sint convins ca vom face ca cei care ne vor lua locul sa fie puternici ,sa aiba luciditatea necesara ca orice ar incerca sa le naruie ideile ,idealurile sa nu reuseasca.
Amintiri frumoase,placute,imi este dor de Bucurestiul de odinioara cu parcurile ,cu cinematografele de atunci , era o placere sa mergi la Opera ,la Opereta, la spectacole,as mai vrea sa aud ca : merg pina la statia,,fosta farmacie,Lemetru,fabrica de lapte,Gh. Sincai,IOR,Semanatoarea ,etc. totul s-a dat uitarii multe denumirii sau schimbat,s-a schimbat arhitectura ,totul.
asta fusa!!! sa fu!!!
rew

----- Original Message -----
From: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
To: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sent: Sunday, January 30, 2011 6:40 PM
Subject: Re: [depanare] Off topic - Mama lor !

Cu ocazia aceasta,am aflat ca sintem de aceeasi virsta,domnule xxxxxxxxxxxxxx!
Eu sint nascut in 1950!Si eu am procurat mult timp piese de la "blonzii" de pe academi-
ei,doar ca se intimpla dupa 1974,dupa ce am venit (prin repartitie) in Ploiesti!Chiar imi aduc aminte ca ma duceam la ei(in cocioabele lor din marginea orasului sau prin diferite mahalale)si puteau sa ma "faca pierdut" pe acolo sau cine stie!Daca era acum,sigur nu
mai existam,cu ce se intimpla in ziua de azi!Era mai multa siguranta atunci!Si luam pungi de rezistente,condensatoare,le marcam cu culori cu vopsea"DUCO"-aveam sticlute de penicilina cu vopsea pe diferitele culori-,iar dupa aceea le puneam pe benzi de carton!
Aveam mii de rezistente!Si acum caut si fac din 2-3 valoarea necesara!Pentru ca nu mai folosesc rezistentele de atunci-mi le-a aruncat sotia cind ne-am mutat!!
Si eu ii cunosteam pe cei de pe Academiei(mergeam prin spate,pe la biserica,sa nu ne vada militia,intram in gradina la o bere,etc! Ce vremuri!!! xxxxxxxxxxx
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4668
Varsta : 62
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

De pe DEPANARE Yahoo Group ... Empty Re: De pe DEPANARE Yahoo Group ...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum