Electronice de la A la Z
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
TRANSLATE
Publicitate




Anunturi
Recomandari
online store

online store

W10

RO-
DATASAT

Service TV

Softuri TV

Parteneri




DTH - receptie TV satelit

e-Depanare Grup















Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)



Publicitate



Top postatori
Costin (4657)
GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_lcapGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_voting_barGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_rcap 
titus08 (1615)
GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_lcapGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_voting_barGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_rcap 
stanley (728)
GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_lcapGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_voting_barGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_rcap 
Florinel TV (716)
GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_lcapGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_voting_barGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_rcap 
Bughiu (636)
GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_lcapGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_voting_barGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_rcap 
fox (351)
GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_lcapGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_voting_barGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_rcap 
petriangabor (228)
GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_lcapGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_voting_barGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_rcap 
ionica68 (160)
GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_lcapGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_voting_barGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_rcap 
necula.vasile (156)
GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_lcapGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_voting_barGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_rcap 
coconut (114)
GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_lcapGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_voting_barGRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine I_vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
Niciun utilizator

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Schimb

GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine

3 participanți

In jos

GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine Empty GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine

Mesaj Scris de zsolt_becze Dum 3 Dec 2023 - 15:15

Stimați Colegi,

Apelez la ajutorul celor cu mai multa experiență privind confirmarea sursei defectului televizorului din titlul topicului.
Pe displayul aparatului apar dungi verticale albe care se suprapun peste imagine, iar aceste dungi au lațime variabilă in funcție de conținutul imaginii. La schimbarea canalelor, pe canalul nou, apare mai slab peste imaginea nouă și conținutul imaginii de la canalul precedent, ca o imagine fantomă care dispare treptat.  Am mai observat  că în momentul  schimbării canalului dungile verticale albe se văd mai intens, apoi își pierd din intensitate, dar nu dispar în totalitate.
Am verificat tensiunile de alimentare și valorile corespund celor trecute pe placă. Condensatorii sunt OK.
Am măsurat tensiunile mai importante pe tcon și se pare că sunt OK. Eu am presupus că sursa problemei ar fi lipsa sau valoarea necorespunzătoare a tensiunii VGL. Am găsit punctul de testare Voff pe tcon, iar tensiunea măsurată se pare că este OK: -9,1V. Pe driver board nu găsesc puncte de testare nici pentru VGL, și nici pentru VGH, numai STVP-ul l-am putut măsura care este de -9V.
Displayul este marca Samsung, model LTA320HJ02. Sunt într-o dilemă: să achiziționez un tcon funcțional și să fac o probă cu acesta, sau sursa problemei este displayul - cu înrtreruperi de traseu pe sticlă și astfel nu se poate face bypass de traseu - iar în situația asta nu merită să fac cheltuieli suplimentare cu placa tcon.
Pentru prezentarea simptomelor anexez și câteva fotografii.

Cu mii de mulțumiri,

Zs. Becze

GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine 20231212



[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

zsolt_becze

Numarul mesajelor : 42
Varsta : 64
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/08/2010

Sus In jos

GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine Empty Re: GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine

Mesaj Scris de titus08 Dum 3 Dec 2023 - 16:46

Defectul este un semnal parazit care se suprapune peste semnalul video. Verifica toti condensatorii de pe placa de baza. Semnalul parazit este inserat inaintea semnalului OSD. Posibil selector - calecomuna (echivalenta digitala). Este defectul similar de la CRT-uri cu filtrajul tensiunilor/decuplarilor circuitului de calecomuna.
  Daca te uiti atent la poza cu sigla GRUNDIG, observa ca sigla SE SUPRAPUNE PESTE semnalul parazit, CARE APARE in spatele siglei. NU !! este un defect de panou si circuitele aferente.
Ultimul semnal inserat in traseul VF este OSD/Sigla.


Pune osciloscopul pe TOATE tensiunile de pe placa de baza. LCD-ul este foarte vechi. Verifica toti condensatorii de filtraj de pe placa de baza.
titus08
titus08
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1615
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : super-ultra-expert
Data de inscriere : 12/02/2017

Sus In jos

GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine Empty Re: GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine

Mesaj Scris de zsolt_becze Dum 3 Dec 2023 - 20:34

Salut,

Mulțumesc pt. răspuns.
Am verificat toți condensatorii cu ESR metru și sunt OK, tensiunile de alimentare la fel.
M-am uitat cu osciloscopul la toate tensiunle de alimentare și cel mai mare spyke suprapus peste tensiunile de alimetare are valoarea de cca. 100mV. Pe condensatorii de filtraj al tensiunii de alimentare a tunerului, nu am văzut nici un spyke. Menționez că și atunci când televizorul merge fără semnal și este activat meniul, de exemplu, apar dungile verticale albe.

zsolt_becze

Numarul mesajelor : 42
Varsta : 64
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/08/2010

Sus In jos

GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine Empty Re: GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine

Mesaj Scris de titus08 Dum 3 Dec 2023 - 23:04

Fara meniu se vad? Pune un semnal pe euroscart (rgb si video) si vezi cum este. Pe purici se vede, bluescreen? Sa sti ca 0,1V este foarte mult. filtreaza acea tensiune. Semnalul parazit trebuie sa fie de cel mult 1mV. Daca poti, sunteaza la masa semnalul FI de la iesirea selectorului.
titus08
titus08
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1615
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : super-ultra-expert
Data de inscriere : 12/02/2017

Sus In jos

GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine Empty Re: GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine

Mesaj Scris de zsolt_becze Lun 4 Dec 2023 - 20:12

Fenomenul apare si atunci cand nu este semnal sau televizorul merge de pe HDMI, de ex. Mentionez ca pe placa de baza am verificat condensatorii prin metoda punerii in paralel cu acestia a cate unui condensator de valoare corespunzatoare, iar situatia nu s-a schimbat. Spike-ul cel mai mare (de 0.1 V) gasit este pe bara de alimentare a caii de sunet si pe alimentarea baretelor de leduri.
Am anexat 3 poze pentru exemplificare. Maine am sa verific cu osciloscopul tensiunile continue pe t-con. Va fi mai greu intrucat punctele de testare sunt  de mici dimensiuni, dar nu am alta solutie. Mersi pentru ajutor.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

zsolt_becze

Numarul mesajelor : 42
Varsta : 64
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/08/2010

titus08 apreciază acest mesaj

Sus In jos

GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine Empty Re: GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine

Mesaj Scris de Florinel TV Vin 22 Dec 2023 - 19:27

Display defect , se poate remedia de cineva care cunoaste sa repare display, daca il aveam eu pe masa de operatie il reparam

Florinel TV
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 716
Varsta : 44
Localizare : Iasi
Data de inscriere : 24/02/2014

Sus In jos

GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine Empty Re: GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine

Mesaj Scris de zsolt_becze Sam 30 Dec 2023 - 17:19

Da, problema este la display. Cientul nu a fost de acord cu repararea displayului, si-a cumparat un TV nou. Nu puteam acorda termen de garantie lung 6 sau 12 luni, intrucat am mai avut cazuri de genul asta cand dupa o interventie la dispaly, tv-ul n-a functionat nici macar trei luni, din pacate. Oricum multumesc pentru ajutoare.

zsolt_becze

Numarul mesajelor : 42
Varsta : 64
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/08/2010

Sus In jos

GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine Empty Re: GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine

Mesaj Scris de zsolt_becze Dum 31 Dec 2023 - 14:06

La multi ani tuturor!

zsolt_becze

Numarul mesajelor : 42
Varsta : 64
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 26/08/2010

titus08 apreciază acest mesaj

Sus In jos

GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine Empty Re: GRUNDIG 32VLE8130WL LCD TV are dungi verticale albe suprapuse peste imagine

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum