Electronice de la A la Z
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
TRANSLATE
Publicitate




Anunturi
Recomandari
online store

online store

W10

RO-
DATASAT

Service TV

Softuri TV

Parteneri




DTH - receptie TV satelit

e-Depanare Grup















Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)



Publicitate



Top postatori
Costin (4640)
Cum se regleaza antena ? I_vote_lcapCum se regleaza antena ? I_voting_barCum se regleaza antena ? I_vote_rcap 
titus08 (1601)
Cum se regleaza antena ? I_vote_lcapCum se regleaza antena ? I_voting_barCum se regleaza antena ? I_vote_rcap 
stanley (728)
Cum se regleaza antena ? I_vote_lcapCum se regleaza antena ? I_voting_barCum se regleaza antena ? I_vote_rcap 
Florinel TV (716)
Cum se regleaza antena ? I_vote_lcapCum se regleaza antena ? I_voting_barCum se regleaza antena ? I_vote_rcap 
Bughiu (636)
Cum se regleaza antena ? I_vote_lcapCum se regleaza antena ? I_voting_barCum se regleaza antena ? I_vote_rcap 
fox (350)
Cum se regleaza antena ? I_vote_lcapCum se regleaza antena ? I_voting_barCum se regleaza antena ? I_vote_rcap 
petriangabor (228)
Cum se regleaza antena ? I_vote_lcapCum se regleaza antena ? I_voting_barCum se regleaza antena ? I_vote_rcap 
ionica68 (160)
Cum se regleaza antena ? I_vote_lcapCum se regleaza antena ? I_voting_barCum se regleaza antena ? I_vote_rcap 
necula.vasile (156)
Cum se regleaza antena ? I_vote_lcapCum se regleaza antena ? I_voting_barCum se regleaza antena ? I_vote_rcap 
coconut (114)
Cum se regleaza antena ? I_vote_lcapCum se regleaza antena ? I_voting_barCum se regleaza antena ? I_vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
titus08
Cum se regleaza antena ? I_vote_lcapCum se regleaza antena ? I_voting_barCum se regleaza antena ? I_vote_rcap 
necula.vasile
Cum se regleaza antena ? I_vote_lcapCum se regleaza antena ? I_voting_barCum se regleaza antena ? I_vote_rcap 
Costin
Cum se regleaza antena ? I_vote_lcapCum se regleaza antena ? I_voting_barCum se regleaza antena ? I_vote_rcap 
Florinel TV
Cum se regleaza antena ? I_vote_lcapCum se regleaza antena ? I_voting_barCum se regleaza antena ? I_vote_rcap 
constantinvoicu216
Cum se regleaza antena ? I_vote_lcapCum se regleaza antena ? I_voting_barCum se regleaza antena ? I_vote_rcap 

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Schimb

Cum se regleaza antena ?

+2
danutszy
Costin
6 participanți

In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de Costin Lun 5 Apr 2010 - 2:02

Lungimea antenei perfecte pentru CB este de 11m (lungimea de unda-λ). Cum aceasta dimensiune nu este practica pentru lucrul in mobil, s-au construit antene submultiplu de λ, lungite electric cu trap-uri (bobine) conectate la baza sau la jumatatea inaltimii (recomandat). Antenele "de fabrica" sunt in general reglate pentru un SWR minimum pe mijlocul benzii CB. Reglarea presupune marirea sau micsorarea lungimii "biciului" (segmentului din partea superioara a antenei). Antenele serioase au un surub de fixare care permite acest reglaj.
Din practica, va spun ca in limita a maximum +/- 0,5 cm in lungime se poate obtine un reglaj mai bun.
Am observat ca influenta mare are si pozitia antenei pe cupola autovehicolului. Din acest motiv este necesar masurarea SWR-ului la instalarea initiala si atunci cand se modifica ceva in lantul de emisie (statie, cablu, antena, masina).

Se utilizeaza un reflectrometru de provenienta industriala, care permite reglaj de precizie sau un reflectometru HM ([Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]) pentru rezultate satisfacatoare.

Exemplu de reglaj cu reflectometrul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link].
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Se conecteaza reflectometrul intre statie si antena cu ajutorul unui [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. Se comuta statia pe modul de lucru FM (purtatoare la valoare maxima, de obicei 4W).
Pe panoul reflectometrului se selecteaza din comutatorul puterii pozitia 10W (daca puterea statiei este mai mare sau folositi amplificator, pe pozitia corespunzatoare) si comutatorul modului de lucru SWR. Se trece statia pe emisie (se apasa pe clapa microfonului) si se regleaza butonul SET pentru indicatie 10 in cadranul din stanga, ce indica unda directa. In cadranul din dreapta se poate citi direct raportul de unde stationare (SWR).

Teoretic, trebuie facute mai multe masuratori, la capatele benzii (canal 1, canal 40), se noteaza valorile si prin reglaje succesive se cauta obtinerea unui SWR cat mai mic.

Practic, se intalnesc doua situatii:
- SWR pe canalul 40 este mai mare decât pe canalul 1 - antena este prea lunga;
- SWR pe canalul 1 este mai mare decât pe canalul 40 - antena este prea scurta.


Daca antena este prea scurta verificati planul de masa. De cele mai multe ori schimbarea pozitiei pe cupola rezolva aceasta problema. In situatii extreme, cand antena trebuie marita fizic, se apeleaza la prelungire cu arcuri.

Scurtati fizic antena doar atunci cand sunteti siguri ca este absolut necesar (dupa mai multe masuratori), doar daca tija patrunde in bobina si-i strica factorul de calitate (Q) - situatii mai rare.

In concluzie , un SWR<2 inseamna ca finalul statiei lucreaza in siguranta , pentru SWR>3 nu folositi statia pentru ca riscati sa o defectati. SWR mare poate indica un scurtcircuit pe cablul coaxial, o mufa defecta (verificati continuitatea/scurtcircuitul cu un [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]). SWR-ul are valoare periculoasa si daca uitati sa scoateti antena afara, pe masina.

Nu treceti statia pe emisie fara antena sau inainte de verificarea adaptarii (reglare)!

Construiti un reflectometru - [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de danutszy Mar 27 Iul 2010 - 23:58

buna ziua......am o intrebare daca nu va superati.......astazi am fost la mondoplast si am cumparat un SWR model DF 2462............Inainte sa fac acordarea antenei erau aceste valori: ch 1 => 2.2 iar
pe ch 40 => 3.
spicul era introdus la maxim in tija.......dupa ce
am taiat din varful spicului am obtinut o valoare de: ch1 - 1.3 iar pe
ch40 - 1.9-2
Dilema mea e ca am tot taiat dar sub aceasta valoare nu a
mai scazut deloc........dotusi din cate am citit ideal ar fi sa fie
intre 1 si 1.5.....e bine oare ce am obtinut?
Folosesc ca si statie
Alan 42 multi iar antena Cobra HG A1500

danutszy

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 43
Localizare : arad
Data de inscriere : 27/07/2010

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de Costin Vin 27 Aug 2010 - 22:57

In principiu este bine .
Din cate inteleg , SWR-ul este mai mare pe canalul 40 . In acest caz antena este tot lunga . Chiar nu mai are loc in jos , spre bobina ?

Incearca o pozitie centrala pe cupola masinii , apoi mai inainte , mai spre spate ...
Verificarea reglajului se face cu usile inchise , intr-un spatiu deschis , departe de alte masini sau cladiri (min. 5-6m) .

Intre magnet si suportul metalic (cupola masinii) nu trebuie introduse materiale suplimentare , cel mult cauciucul original care impiedica alunecarea si zgarierea vopselei [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] . De proba se poate incerca si fara cauciuc . Noteaza de fiecare data valorile SWR pe canalele extreme (1 , 40) pentru comparatii ulterioare .

La o antena bine reglata si pozitionata pe masina , se obtin valori de 1,1-1,2 .
Astept noutati .

Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de danutszy Vin 3 Sept 2010 - 22:59

reglajul l-am facut ca la carte.......eram pe un camp afara din arad, nu existau lini de inalta tensiune sau altceva........tija e la maxim introdusa, nu mai merge mai jos..........incep sa cred ca e cam de proasta calitate antena, plus ca am vazut deosebire intre antena vanduta la noi si aceeasi antena care e prezentata pe situl cobra.......de aici trag concluzia ca e facuta pe vapor in drum spre europa din china!!!!!

danutszy

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 43
Localizare : arad
Data de inscriere : 27/07/2010

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de Costin Vin 3 Sept 2010 - 23:35

Fa masuratori pe can. 1 si 40 , noteaza si taie 1 cm . Introdu tija la maxim , masoara din nou si trage concluzia . Poate ca mai trebuie taiat .
Posibil ca bobina sa aibe mai multe spire .
Circula destul de des clonele marcilor de prestigiu . Nu-i exclus sa fi cumparat la pret de marca o chinezarie .
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de holban teofil Mier 13 Oct 2010 - 20:07

pina acum s-a vorbit doar de antenele mobile. cred ca ar trebui abordat si subiectul de reglare a antenelor fixe ( baza), unde printre altele conteaza si lungimea cablului ( multiplu impar de λ/4 ). astept si alte pareri pe aceasta tema. este interesant daca lungimea aia de cablu al reflectometrului, nu afecteaza masuratoarea dupa scoaterea din circuit. va salut pe toti !!!

holban teofil

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 64
Localizare : iasi
Data de inscriere : 13/10/2010

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de Costin Mier 13 Oct 2010 - 20:37

Corect , domn` Holban !

In lantul de emisie orice neadaptare conteaza . Inclusiv acel tronson de cablu pentru conectarea la iesire a reflectometrului . Teoretic , pentru a nu schimba nimic dupa reglaj , reflectometrul ar trebui sa ramana in circuit . Eu n-am nimic impotriva , dar sunt putini clientii dispusi sa-si achizitioneze un SWR-metru . Smile
Cat despre antenele fixe , sunt multe probleme de discutat . In primul rand aici se impune prezenta unui reflectometru in permanenta .
Ar trebui amintit ca datorita lipsei planului de masa metalic (caroseria masinii) , se utilizeaza "contragreutati" (cel putin un tronson de cablu de o anumita lungime si unghi fata de radiant - antena) , care influenteaza performantele antenei , directivitatea si unghiul de radiatie (foarte important in DX !) .
Putem aborda subiectul mai teoretic daca sunt persoane interesate .
Pentru moment consider ca latura practica ar trebui sa fie pe prim plan , stiut fiind ca CB-ul se adreseaza in primul rand persoanelor fara prea multe cunostinte tehnice .
Pentru cei dornici sa-si prezinte antenele , masuratorile si comentariile am deschis un [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] .
Cum va vad "pe felie" , astept cu interes comentariile dumneavoastra .

Cu stima !
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de naiva Joi 2 Dec 2010 - 22:26

Salutare!
Ce pret de achizitie are reflectometrul Zetagi Mod-203 si de unde se poate cumpara?
Cu respect, Naiva.

naiva

Numarul mesajelor : 1
Varsta : 73
Localizare : constanta
Data de inscriere : 02/12/2010

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de Costin Joi 2 Dec 2010 - 22:42

O posibila sursa , disponibil la comanda : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

In viitor vor aparea pe magazin si modele mai ieftine (sub 100 de lei) , dar pot sa va spun ca este relativ usor de construit , cu piese recuperate de la aparate vechi . Trebuie timp , indemanare si un pic de pasiune pentru contructii .

"Aruncati" o privire aici : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de catalin33 Joi 17 Mar 2011 - 17:39

Salut.Am si eu o intrebare, de ce cand apas clapeta sa vorbesc se reduce volumul in difuzoarele casetofonului.Am observat ca indepartarea antenei statie de cea radio atenueaza putin dar asa se modifica suprafata, pe mijlocul plafonului fiind cel mai bun loc.
Multumesc.

catalin33

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 43
Localizare : Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de Costin Joi 17 Mar 2011 - 19:46

Scade volumul pentru ca radioul masinii e unul destept , in timpul emisiei creste nivelul semnalului captat de antena si actioneaza circuitul RAA (reactie automata a amplificarii) .
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de ldanro Vin 18 Mar 2011 - 17:06

Da curand am cumparat un W-metru SWR-metru maas K-SWR-222.
Pe masina am statie Maxon CM70 si antena Alan 9 Plus.
Puterea indicata de W-metru este de 3,5W la SWR de 1:1,5 pe ch40.
In timpe ce ma jucam cu antena, ridicand radiantul din trap, SWR a crescut la 1:2,5 dar si puterea indicata de W-metru s-a dus aproape de 4W.
Cu antena veche, Cobra cu talpa magnetica, la SWR de 1:2,5 puterea indicata abia ajungea la 2W; atingea 3W la SWR de 1:1,3 dupa ce plimbam antena pe cupola masinii.
Ma poate lamuri cineva in legatura cu acest fenomen?

ldanro

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 55
Localizare : Braila
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de Costin Vin 18 Mar 2011 - 22:10

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Am privit fotografia gasita pe net si sunt putin nedumerit . Parerea mea ca este o problema la inscriptionarea comutatorului de jos . Din acest motiv , ar fi bine sa ne trimiti o poza reala , eventual instructiunile primite.

In principiu aparatele de acest gen pot avea doua moduri de lucru : SWR si Power-metru . Comutatorul de sus modifica sensibilitatea pentru a putea fi folosit la putere mai mare .
Cum se lucreaza ?
Se comuta pe SWR si se apasa pe butonul de emisie (in FM , purtatoare maxima) . Din potentiometru se regleaza ca indicatia din stanga sa fie maxima , in cadranul din dreapta se citeste direct SWR-ul , care trebuie sa fie cat mai mic , spre 1.
Daca se comuta pe pozitia PWR in ecranul din stanga se va citi direct puterea .

Indicatiile date de acest aparat sunt puternic influentate de impedanta antenei , de aici variatiile in functie de pozitia acesteia pe cupola masinii .
De preferinta se alege o pozitie centrala (radiatie onmidirectionala a antenei , teoretic) sau un pic in spate pentru o radiatie mai mare in fata (se va emite mai puternic inainte) .

Pentru a avea o masuratoare corecta a puterii de emisie , in locul antenei trebuie folosita o sarcina neinductiva (rezistente chimice care sa totalizeze 50 ohmi / cativa wati) .
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de ldanro Sam 19 Mar 2011 - 7:38

Multumesc pentru raspuns.
Asta era ideea de baza, voiam sa stiu daca w-metru poate indica o putere mai mare la unele defecte ale antenei sau conecticii.
Cat despre aparat, este identic cu cel din foto, instructiuni am numai in germana, "training-ul" l-am facut pe youtube Smile). Am calibrat antene la cativa prieteni si chiar functioneaza cu rezultare bune.

ldanro

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 55
Localizare : Braila
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de Costin Sam 19 Mar 2011 - 12:36

O antena bine reglata (acordata) poate fi folosita pentru masurarea puterii cu o toleranta acceptabila .

Sa auzim de bine !
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de catalin33 Joi 30 Iun 2011 - 18:50

Buna seara.De curand am schimbat traseul cablului de la antena.Pana acum scoteam antena pe mijlocul cupolei, tranteam usa si hai la drum.Acum am fixat antena definitiv pe cupola si am tras cablul prin portbagaj, apoi pe marginea pragului pe sub mocheta pe unde sunt si cablurile care duc la boxele din spate.
Intrebarea mea este daca influenteaza cumva, negativ ma refer, emisia-receptia faptul ca sunt unul langa altul cablurile.Sa-i schimb traseul sau sa-l las asa.

catalin33

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 43
Localizare : Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de Costin Vin 1 Iul 2011 - 10:25

E bine asa .
Ar trebui verificat raportul de unde stationare daca pozitia a fost modificata .
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de catalin33 Vin 1 Iul 2011 - 16:50

Va multumesc pentru raspuns.Am calibrat din nou antena.
Pe canalul 1 am 1.1
Pe canalul 20 am 1
Pe canalul 40 am 1.1
Sunt putin nedumerit pentru ca la emisie imi arata 5 wati, pe scala de 10wati.Am facut proba si ma aud bine cu colegii.Pe scala de 100 wati imi arata sub 5 wati.

catalin33

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 43
Localizare : Romania
Data de inscriere : 11/03/2011

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de Costin Vin 1 Iul 2011 - 19:35

Antena este reglata corect .
Masuratoarea se face pe scala cea mai apropiata , pentru a avea eroarea cea mai mica .
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Cum se regleaza antena ? Empty Re: Cum se regleaza antena ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum