Electronice de la A la Z
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
TRANSLATE
Publicitate




Anunturi
Recomandari
online store

online store

W10

RO-
DATASAT

Service TV

Softuri TV

Parteneri




DTH - receptie TV satelit

e-Depanare Grup















Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)



Publicitate



Top postatori
Costin (4657)
Dinam (Faraday's law). I_vote_lcapDinam (Faraday's law). I_voting_barDinam (Faraday's law). I_vote_rcap 
titus08 (1614)
Dinam (Faraday's law). I_vote_lcapDinam (Faraday's law). I_voting_barDinam (Faraday's law). I_vote_rcap 
stanley (728)
Dinam (Faraday's law). I_vote_lcapDinam (Faraday's law). I_voting_barDinam (Faraday's law). I_vote_rcap 
Florinel TV (716)
Dinam (Faraday's law). I_vote_lcapDinam (Faraday's law). I_voting_barDinam (Faraday's law). I_vote_rcap 
Bughiu (636)
Dinam (Faraday's law). I_vote_lcapDinam (Faraday's law). I_voting_barDinam (Faraday's law). I_vote_rcap 
fox (351)
Dinam (Faraday's law). I_vote_lcapDinam (Faraday's law). I_voting_barDinam (Faraday's law). I_vote_rcap 
petriangabor (228)
Dinam (Faraday's law). I_vote_lcapDinam (Faraday's law). I_voting_barDinam (Faraday's law). I_vote_rcap 
ionica68 (160)
Dinam (Faraday's law). I_vote_lcapDinam (Faraday's law). I_voting_barDinam (Faraday's law). I_vote_rcap 
necula.vasile (156)
Dinam (Faraday's law). I_vote_lcapDinam (Faraday's law). I_voting_barDinam (Faraday's law). I_vote_rcap 
coconut (114)
Dinam (Faraday's law). I_vote_lcapDinam (Faraday's law). I_voting_barDinam (Faraday's law). I_vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
Costin
Dinam (Faraday's law). I_vote_lcapDinam (Faraday's law). I_voting_barDinam (Faraday's law). I_vote_rcap 
titus08
Dinam (Faraday's law). I_vote_lcapDinam (Faraday's law). I_voting_barDinam (Faraday's law). I_vote_rcap 
panaitepaul
Dinam (Faraday's law). I_vote_lcapDinam (Faraday's law). I_voting_barDinam (Faraday's law). I_vote_rcap 
fox
Dinam (Faraday's law). I_vote_lcapDinam (Faraday's law). I_voting_barDinam (Faraday's law). I_vote_rcap 

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Schimb

Dinam (Faraday's law).

3 participanți

In jos

Dinam (Faraday's law). Empty Dinam (Faraday's law).

Mesaj Scris de Georjack Mar 23 Mar 2010 - 2:12

Sal all,
Am incercat sa experimentez si eu Faraday's law.
Am niste magneti puternici, adica sunt greu de manevrat, foarte usor te poti accidenta cu ei la degete.
Am incercat sa fac un dinam care sa produca curent electric cu acesti magneti.
Am facut rost de urmatoarele articole:
4 magneti, sarma de crupru rosu, carton si un led.
Am facut o cutie din carton am pus magnetii inauntru si o manivela cu care sa invart magnetii, apoi am
infasurat cutia cu multa sarma de crupru apoi am legat led-ul si am invartit magnet-ul, iar led-ul nu sa
aprins, apoi am connectat acel aparat de masurat curentul electric cu afisaz electronic si nimic, scria
0000. Am verificat sarma de cupru daca este buna conductoare de electricitate si intradevar este, deoarece
am connectat o baterie de 9V la sarma de crupru si acel LED de sarma si led-ul sa aprins.
Am incercat urmatoarele experimente video. Toate aceste exteperimente nu au functionat. Iata link-urile:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
In aceste videoclipuri am observat ca sarma de cupru este aurie nu rosie, oare asa este?
Am incercat sa fac si un motor si nu sa urnit din loc, de parca sarma de cupru nu este buna sau
magnetii nu sunt buni? Ce credeti ca imi lipseste?


Am rugamintea sa corectezi informatiile din profil cu cele reale .
Suntem cu totii convinsi ca locuiesti pe Terra . Very Happy
Ar fi bine sa dai o locatie mai exacta , macar la nivel de tara .

Multumesc .
Administrator forum


Ultima editare efectuata de catre Admin in Vin 9 Apr 2010 - 22:27, editata de 4 ori (Motiv : invitatie de actualizare profil)

Georjack

Numarul mesajelor : 1
Varsta : 41
Localizare : Terra
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

Dinam (Faraday's law). Empty Re: Dinam (Faraday's law).

Mesaj Scris de Costin Vin 9 Apr 2010 - 21:38

Cuprul este rosiatic . In diferite aliaje isi mai schimba un pic culoarea .
De cele mai multe ori , lacul izolator ii schimba nuanta .
Din motive economice , bunuri de larg consum de ultima generatie folosesc sarma de aluminiu in bobinaje (trafo IT din cuptoarele cu microunde) .
Problema nu-i de aici !

Toate experimentele prezentate pot fi reproduse cu un pic de indemanare .
Se folosesc magneti puternici , precum cei de la difuzoare .
Pentru masura , recomand un instrument cu ac indicator . Se gaseau intr-o vreme pe la magazinele de "38.000 lei" sau targuri . Pentru astfel de experiente , sunt suficient de precise .

Video 1
Sunt 10.000 spire in acea bobina .
Sigur ai bobinat atatea ? Ai folosit un miez de fier ?

Video 2
Aici avem o bobina mica traversata de camp magnetic variabil de la 2 magneti puternici (magneti metalici de la difuzoare mici de 0,5-2W) . Este principiul dinamului de bicicleta . N-ai avut curiozitatea sa desfaci unul ?

Video 3
Acest experiment imi aminteste de trusa de fizica din generala . Sigur functioneaza .
Sunt 300 de spire si trebuie neaparat magneti puternici .
...

Video 5
Un experiment perfect functional . Se foloseste un magnet puternic (seamana cu mingea de rugby si se gasesc de obicei perechi prin targuri ca jucarie) pe post de stator si o bobina de cateva zeci de spire .

Mult succes !
Te asteptam cu vesti bune .
Cine stie ? Poate ajutam sistemul energetic national ! Very Happy
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4657
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Dinam (Faraday's law). Empty Re: Dinam (Faraday's law).

Mesaj Scris de fan45 Joi 26 Aug 2010 - 2:26

Cred ca mai simplu era sa gasesti un motoras de la un casetofon vechi,care nu-l mai folosesti(oare mai foloseste cineva casetofoane azi???) pe post de dinam,cu tot cu fulie si curelusa ,si,invartind volanta trebuie sa ai efectul invers,deci motorasul sa...produca curent!Daca ai o bormasina manuala cu mandrina fina e excelent sa antrenezi volanta.Era mai simpu si sigur functiona(atentie la sensul conectarii ledului,si sensul invartirii motorasului!!!)Un beculet de 2,2-2,5V functioneaza desigur in locul ledului!Poate vezi totusi mesajul si ne dai un raspuns Wink
fan45
fan45

Numarul mesajelor : 1
Varsta : 64
Localizare : suceava
Data de inscriere : 12/08/2010

Sus In jos

Dinam (Faraday's law). Empty Re: Dinam (Faraday's law).

Mesaj Scris de Costin Joi 26 Aug 2010 - 16:30

Unele motoare de casetofon au integrat in carcasa metalica si regulatorul de turatie . Se recunosc usor pentru ca au o mica placuta de cablaj imprimat pentru conexiuni .
In acest caz , se demonteaza capacul si se inlatura acel montaj . Trebuie cautate conexiunile la perii (doua borne , +si - in functie de sensul de rotatie !) .
La aparatele foarte vechi , regulatorul este un montaj separat , motoarele avand un fir (- la carcasa) sau doua .
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4657
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Dinam (Faraday's law). Empty Re: Dinam (Faraday's law).

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum