Electronice de la A la Z
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
TRANSLATE
Publicitate




Anunturi
Recomandari
online store

online store

W10

RO-
DATASAT

Service TV

Softuri TV

Parteneri




DTH - receptie TV satelit

e-Depanare Grup















Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)



Publicitate



Top postatori
Costin (4657)
ESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_lcapESR metru digital: ESR-PR3 I_voting_barESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_rcap 
titus08 (1615)
ESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_lcapESR metru digital: ESR-PR3 I_voting_barESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_rcap 
stanley (728)
ESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_lcapESR metru digital: ESR-PR3 I_voting_barESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_rcap 
Florinel TV (716)
ESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_lcapESR metru digital: ESR-PR3 I_voting_barESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_rcap 
Bughiu (636)
ESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_lcapESR metru digital: ESR-PR3 I_voting_barESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_rcap 
fox (351)
ESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_lcapESR metru digital: ESR-PR3 I_voting_barESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_rcap 
petriangabor (228)
ESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_lcapESR metru digital: ESR-PR3 I_voting_barESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_rcap 
ionica68 (160)
ESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_lcapESR metru digital: ESR-PR3 I_voting_barESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_rcap 
necula.vasile (156)
ESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_lcapESR metru digital: ESR-PR3 I_voting_barESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_rcap 
coconut (114)
ESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_lcapESR metru digital: ESR-PR3 I_voting_barESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
Costin
ESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_lcapESR metru digital: ESR-PR3 I_voting_barESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_rcap 
titus08
ESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_lcapESR metru digital: ESR-PR3 I_voting_barESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_rcap 
panaitepaul
ESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_lcapESR metru digital: ESR-PR3 I_voting_barESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_rcap 
adriangion
ESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_lcapESR metru digital: ESR-PR3 I_voting_barESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_rcap 
fox
ESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_lcapESR metru digital: ESR-PR3 I_voting_barESR metru digital: ESR-PR3 I_vote_rcap 

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Schimb

ESR metru digital: ESR-PR3

+2
nume_inexistent
3pepe
6 participanți

In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de 3pepe Vin 8 Ian 2010 - 16:44

DORESC UN ESR-PR 3 ,CUM INTRU IN POSESIA LUI ? --
PERPELEA PETRE,NR MEU DE TEL :0745875890 ,ADRESA :SIGHETU MARMATIEI STR.UNIRII BL 24 AP 33 JUD MARAMURES .VA MULTUMESC !!!

3pepe

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 53
Localizare : sighetu-marmatiei
Data de inscriere : 25/07/2009

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de nume_inexistent Vin 8 Ian 2010 - 21:39

Pentru comanda, va rog sa trimiteti un mail pe adresa de pe site-ul aparatului (x-roast.home.ro).
Aici pe forum puteti pune intrebari technice privind aparatul.
As mai dori sa mentionez ca momentan nu am aparat disponibil, dar intro saptamana o sa fie. Deasemenea mentionez ca in scurt timp o sa fie disponibil si varianta stationara a aparatului (ESR-PR4)

nume_inexistent

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 47
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de 3pepe Vin 15 Ian 2010 - 11:25

doresc un esr pr4 ,sunatima va rog cind sint gata ,nr meu este 0745875890 ,va multumesc mult !!!,o zi buna

3pepe

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 53
Localizare : sighetu-marmatiei
Data de inscriere : 25/07/2009

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de mravasila Lun 24 Ian 2011 - 13:00

vreau un esr metru pr3, cum va pot contacta?

mravasila

Numarul mesajelor : 1
Varsta : 52
Localizare : bucuresti
Data de inscriere : 24/01/2011

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de Costin Lun 24 Ian 2011 - 20:32

Adresa se poate da , inlocuind @ cu alt caracter sau introducand spatii . In aceasta situatie adresa nu mai este recunoscuta de programe de colectare.
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4657
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de nume_inexistent Lun 24 Ian 2011 - 21:01

Stiu, dar este posibil ca cineva interpreteaza gresit adresa daca este scris asa. Pe pagina mentionata este trecut clar si corect....doar ca e imagine.

nume_inexistent

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 47
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de Costin Lun 24 Ian 2011 - 21:16

Corect .
Asta este cea mai buna protectie .

Succes si sa auzim de bine !

Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4657
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de crocodilu112 Mier 20 Apr 2011 - 13:14

vreau si eu un ESR metru digital: ESR-PR3 adresa ionutcoman74!!yah.com

crocodilu112

Numarul mesajelor : 1
Varsta : 50
Localizare : pitesti
Data de inscriere : 20/04/2011

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Cumparati ESR-metru digital

Mesaj Scris de Costin Mier 20 Apr 2011 - 13:33

Puteti cumpara ESR-PR3 si ESR-PR4 de aici :
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
e-rusuDOTro/magazin/?p=productsList&iCategory=18 (copiati link-ul si inlocuiti DOT cu .)

Transport gratuit pentru membri .


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar 5 Iul 2011 - 22:35, editata de 1 ori
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4657
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de alex26 Lun 4 Iul 2011 - 1:19

care e diferenta dintre esr-metru si esr capacimetru
care este mai bun
doresc sa cumpar unul

alex26

Numarul mesajelor : 17
Varsta : 43
Localizare : Alba Iulia
Data de inscriere : 01/07/2011

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de Costin Lun 4 Iul 2011 - 9:32

Amandoua sunt extrem de utile in dotarea unui depanator .
Masuratoarea se face diferit: PRx lucreaza in impulsuri , cel cu capacimentru in cc . Din acest punct de vedere PRx este mai bun . Dar , daca va trebuie si capacimetru ...
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4657
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de nume_inexistent Lun 4 Iul 2011 - 19:29

ESR-metrul masoara doar rezistenta serie a condenzatorului
Capacimetrul masaora doar capacitatea condenzatorului
Asa zisul "esr capacimetru" masoara ambele. Teoretuc acesta ar fi cea mai buna solutie din punct de vedere economic. Insa din punct de vedere tchnic e foarte dificil realizarea unui astfel de aparat, care intradevar indeplineste ambele functii. Majoritatea acestor aparate are limitari, ce devin deranjante in utilizarea zilnica. Daca gasiti gasiti v-re unul care sa sadisfaca nevile dumneavoastra, atunci e bine.
Eu personal prefer ca un echipament sa faca singura functie, dar pe aceia sa o faca bine.

nume_inexistent

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 47
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de alex26 Vin 8 Iul 2011 - 23:36

Buna.Am primit azi esr/metrul pr3 si sunt foarte multumit.
Dar am o problema am masurat un condensator de 100 micro f si imi arata 065
nu stiu daca e in limite sau se poate mai bine.E dintr-un amplificator marantz si vreau sa-i inlocuiesc pe cei cu esr mare.Am masurat si alti condensatori de 100 mf pe care ii am in casa si am gasit si cu valoare mai mica ex.028 .Vreau sa va intreb se merita inlocuirea cu acesta din urma sau nu pentru imbunatatire audio.Unde gasesc exact care ar fi valoarea esr cea mai mica sau mare a condensatorilor in functie de marimea lor, ca sa stiu valoarea la care ar trebui schimbati.
Cu multa stima.

alex26

Numarul mesajelor : 17
Varsta : 43
Localizare : Alba Iulia
Data de inscriere : 01/07/2011

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de Costin Vin 8 Iul 2011 - 23:48

Pe carcasa exista o diagrama orientativa . Conteaza capacitatea , tensiunea de lucru , tehnologia in care au fost realizate si temperatura .
Desigur , cu cat este mai mica rezistenta echivalenta serie , condensatorul este mai bun .
Cele uscate au de obicei peste 1R .
O sa revin cu cateva masuratori , saptamana viitoare .
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4657
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de alex26 Sam 9 Iul 2011 - 8:37

multumesc mult si astept
Pe mine ma interesa de exemplu sa stiu pentru
1 micro f intre ce valori trebuie sa fie
10 micro si tot asa
ca nu stiu unde sa caut si nu am nici pe cine intreba

alex26

Numarul mesajelor : 17
Varsta : 43
Localizare : Alba Iulia
Data de inscriere : 01/07/2011

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de Costin Sam 9 Iul 2011 - 22:37

Pana atunci cititi acest post : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4657
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de nume_inexistent Dum 10 Iul 2011 - 13:18

Trebuie sa admit, acuma mi e lene sa dau un raspuns exact la subiect, dar includ un text ce am fost trimis la cineva, cine nu se descurca cu esr-pr3. Sper ca o sa va fie de folos, daca tot nu o sa fie clar situatia, sa intrebati si o sa mai detaliez.

Cod:
E dificil sa lucrati cu ESR-metru fara experienta sau cunostinta in domeniu. Faptul care ingreauneaza mult e ca nu se poate face un tabel/grafic univoc despre capacitate/tensiune/ESR. Teoria de baza zice ESR-ul (rezistenta serie a condenzatorului) depinde de capacitate si tensiune, insa in realitate mai intervine un parametru, care nu poate fi reprezentat: tehnologia cu care a fost produs condenzatorul. Pentru a prinde o idee despre ce vorbesc recomand sa studiati familiile de condenzator de la un anumit producator. De exemplu: http://www.vishay.com/capacitors/aluminum/aluminum-radial/ Daca faceti o comparatie intre aceste familii o sa vedeti cat de mult difera ESR-ul unui condenzator (nou) la aceasi tensiune/capacitate dependent de "familia" de care apartine.....si pe langa acesta mai intervine ca sunt multi producatori, fiecare cu tehnologi (familii) diferite, si chimezarii despre care nu se stie nimica.
Deci daca vreti sa verificati cu precizie relativ mare un condenzator, trebuie sa gasiti foaia lui de catalog (producator+familie) si sa verificati cat ar trebui sa fie ESR-ul si cai indica aparatul. Insa in practica acest lucru consuma extrem de mult timp si de multe ori e imposibil de determinat familia condenzatorului.
In practica se deosebesc 2 grupuri mari de condenzatoare: Normale si de Joasa Impedanta (LOW ESR). Atributul de  "Normale" provine din faprul ca condenzatori de tehnologie mai veche aveau impedanta in acest domeniu. Poate ca actualmente nu se mai produc (cel putin producatori renumiti) condenzatoare cu tehnologie asa de veche, insa din considerente de dimensiune se produc si in ziua de azi condenzatoare care au ESR-ul in acest domeniu. Defapt si acuma inca acestea sunt  cei "standart". Daca luati din magazin la intamplare un condenzator, acesta o sa incadreze in "Normal" din punct de vedere al ESR-ului.
Condenzatoarele de joasa impedanta au impedata pana la 10ori mai mica decat cele "normale" (si deobicei sunt mai mari ca si gabarit).
Pe ESR-PR3(4) sunt doua grafice: Cel cu negru e pentru condenzatoarele normale iar cel cu rosu e pentru condenzatoarele de joasa impedanta (ambele sunt caracteristici medii/aproximative). Cand testati un condenzatr, vedeti cat indica aparatul si acea valoare unde se incadreaza pe grafice. Atentie, axa y(cu ESR) e logaritmica!
Daca valoarea masurata e semnificativ mai mare decat graficul cu negru (pentru acea capacitate/tensiune) atunci condenzatorul e cu siguranta defect. Daca valoarea masurata e in zona graficului rosu (pentru acea capacitate/tensiune) atunci condenzatorul e OK. Daca valoarea e intre cele doau grafice sau in zona celui negru (si asa e in majoritatea cazurilor) atunci trebuie sa decideti ca acel condenzator ar trebui sa fie de joasa impedanta sau nu, si aici din pacate doar experienta va poate ajuta. Daca va uitati pe schema si puteti determina ca ce scop are acel condenzator, se poate aproxima ca ar trebui sa fie de joasa impedanta sau nu. Deobicei condenzatori de joasa impedanta se folosesc in locurile unde trebuie sa filtreze zgomot de inalta frecventa (cel mai des in sursele de comutatie). Deci daca constatati ca condenzatorul ar trebui sa fie de joasa impedanta, si valoarea masurata e reletiv mare fata de graficul rosu, atunci condenzatorul e defect, altfel e OK.
Atentie mare la acest aspect! Va pot arata condenzator nou care are ESR mai mare decat unul umflat (la aceasi capacitate/tensiune)! Daca inlocuiti unul umflat/defect care initial a fost de joasa impedanta cu unul normal, probabil ca o vreme o sa mai mearga acel circuit, insa condenzatorul nou, o sa se strice foarte repede.

nume_inexistent

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 47
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de alex26 Lun 11 Iul 2011 - 16:03

tabelul acela cu valori esr metru e foarte bun
multumesc amandurora
daca mai am nelamuriri mai apelez la voi

alex26

Numarul mesajelor : 17
Varsta : 43
Localizare : Alba Iulia
Data de inscriere : 01/07/2011

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de alex26 Joi 28 Iul 2011 - 23:06

Revin cu o intrebare care ma nelamureste.Mi-am cumparat si un capacimetru.
La unele masurari de ex. un condensator de 47 micro F imi arata pe aparat 61 micro F, iar la masurarea cu esr metru imi arata ca ar fi bun.
E bun sau nu acest condensator si la un asemenea condensator care ar fi valoarea minima si maxima pentru ca acest condensator sa functioneze.
Va multumesc.

alex26

Numarul mesajelor : 17
Varsta : 43
Localizare : Alba Iulia
Data de inscriere : 01/07/2011

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de nume_inexistent Vin 29 Iul 2011 - 0:50

Informatile ce ati dat nu sunt suficiente pentru a trage o concluzie sigura. Faptul ca capacitatea masurata e mult mai mare decat cea notata pe condenzator indica ca condenzatorul ar fi defect (desigur daca capacitometrul masoara corect). Ar fi bine sa testati capacitometrul prin a masura mai multe condenzatoare noi de valori diferite si vedeti daca indica corect.
Ce a ce priveste ESR-ul, va rog sa detalitai expresia:"iar la masurarea cu esr metru imi arata ca ar fi bun." Sa-mi dati detali exacte asupra condenzatorului despre care e vorba: Tensiune, cod producator (sau daca nu stiti, producatorul, dimensiunile si functia care a indeplinit in circuit -de joasa impedanta sau nu), valoare cat indica esr-metrul si conditiile de masurare (in circuit sau nu, temperatura la care sa aflat condenzatorul la timpul masurarii). Daca dezlipiti un cendenzator din circuit si imediat masurati esr-ul, atunci nu o sa aveti rezultat corect. Condenzatoarele schimba rezistenta interna in functie de temperatura. Deci pentru verificatea ESR-ului condenzatoarele (electrolitul din interiorul lor) trebuie sa fie la temperatura de camera (in jur de 25grade).

nume_inexistent

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 47
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de Costin Vin 29 Iul 2011 - 10:20

Toleranta condensatoarelor electrolitice este de obicei +/- 20% . Diferenta peste/sub capacitatea nominala nu deranjeaza marea majoritate a circuitelor .
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4657
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de alex26 Mar 4 Oct 2011 - 9:35

Am reveni cu o nelamurire.Am masurat un cond. de 4700 micro iar esrmetrul imi arata 0 , am crezut ca e in scurt , dar pe nultimetru nu arata. Este bun , sau ,ma asteptam sa arate 0,1 sau 0,01 , etc.Va multumesc.

alex26

Numarul mesajelor : 17
Varsta : 43
Localizare : Alba Iulia
Data de inscriere : 01/07/2011

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de Costin Mar 4 Oct 2011 - 11:45

Am masurat eu acum unul de 4700µF/16V (se foloseste la sasiele 11AK30) pe un ESR-capacimetru .
La rezistenta indicatia este 0,000 ohmi .
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4657
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de nume_inexistent Mar 4 Oct 2011 - 21:16

Condenzatoarele de 4700uF au ESR-ul (in stare noua) in domeniul 0,01-0,02.
Precizia ESR-metrelor este de 1% +/-1 LSB, air rezolutia de 0,01. Asta insemna ca la valori foarte mici de ESR, aparaul nu e suficient de precis pentru a masura exact rezistenta serie. In schimb daca condenzatorul este defect, atunci ESR-ul creste semnificativ, si asta deja se observa pe aparat. Deci daca la condenzatorul respectiv (de 4700) aparatul ar fi indicat 0,05, atunci erau sanse semnificativa ca condenzatorul sa fie un pic "uzat" deja, iar la 0,1 sa fie defect.

Pe langa acesta, daca masurati rezistente asa de mici, verificati daca aparatul "stie foarte exact" rezistenta testerelor. Tineti ferm strans testerele si verificati ca aparatul indica 0.00 (si nu -0), doar dupa aceia sa masurati condenzatorul. O diferenta de 0.01 poate aparea foarte usor din acesata cauza. In acest domeniu trebuie luat serios in considerare rezistenta de contact (intre bornele aparatului si testere, respectiv varful testerelor).

nume_inexistent

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 47
Localizare : Tg Mures
Data de inscriere : 28/10/2009

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de alex26 Mar 4 Oct 2011 - 22:42

am inteles, va multumesc

alex26

Numarul mesajelor : 17
Varsta : 43
Localizare : Alba Iulia
Data de inscriere : 01/07/2011

Sus In jos

ESR metru digital: ESR-PR3 Empty Re: ESR metru digital: ESR-PR3

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum