Electronice de la A la Z
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
TRANSLATE
Publicitate




Anunturi
Recomandari
online store

online store

W10

RO-
DATASAT

Service TV

Softuri TV

Parteneri




DTH - receptie TV satelit

e-Depanare Grup















Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)



Publicitate



Top postatori
Costin (4658)
DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_lcapDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_voting_barDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_rcap 
titus08 (1617)
DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_lcapDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_voting_barDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_rcap 
stanley (728)
DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_lcapDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_voting_barDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_rcap 
Florinel TV (716)
DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_lcapDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_voting_barDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_rcap 
Bughiu (636)
DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_lcapDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_voting_barDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_rcap 
fox (353)
DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_lcapDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_voting_barDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_rcap 
petriangabor (228)
DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_lcapDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_voting_barDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_rcap 
ionica68 (160)
DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_lcapDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_voting_barDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_rcap 
necula.vasile (156)
DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_lcapDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_voting_barDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_rcap 
coconut (114)
DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_lcapDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_voting_barDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
constantinvoicu216
DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_lcapDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_voting_barDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_rcap 
titus08
DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_lcapDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_voting_barDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_rcap 
fox
DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_lcapDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_voting_barDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_rcap 
robeeert
DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_lcapDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_voting_barDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_rcap 
Costin
DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_lcapDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_voting_barDEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 I_vote_rcap 

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Schimb

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90

3 participanți

In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90

Mesaj Scris de pensionarul Dum 19 Feb 2012 - 19:43

Va salut electronistilor. Sunt un electronist amator pentru "uz personal".Am televizorul de mai sus care i-a pierit imaginea si sunetul mai demult. In prima faza am suspectat tranzistorul final dar pe parcurs am inlocuit din sursa ...siguranta , BUT 12, condensatoare electrolitice precum si TEA 2261. Acest integrat de 2 ori l-am schimbat. Ce se intampla... tensiunea de 12 v la conectarea acesteia la pinul 16 scade intre 7,4 si 9,2 si devine oscilanta cu o frecventa de 30-40/minut.Cuplare numai a pinului 16 si a masei 1,2,4,5,12,13 nu rezolva situatia tensiune variabila ... Poate asa trebuie sa fie.. Ce sa fac cum sa rezolv...?! Cumpar alt circuit sau poate se poate inlocui cu o alta sursa, pentru ca nu-i dau de cap.

pensionarul

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 19/02/2012

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty Re: DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90

Mesaj Scris de Bughiu Lun 20 Feb 2012 - 9:28

Bine ar fi sa aveti un integrat de pe un sasiu! cele noi....pot crea surprize! Oricum verificati TOATE rezistentele din sursa,in special cele de valoare mare,le scoateti afara din circuit si le verificati ,nu le masurati in circuit ca va puteti insela!!

_________________
Arbeit macht frei
Bughiu
Bughiu
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 636
Varsta : 52
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 19/07/2011

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty !!!

Mesaj Scris de pensionarul Lun 20 Feb 2012 - 21:03

BUGHIU a scris:Bine ar fi sa aveti un integrat de pe un sasiu! cele noi....pot crea surprize! Oricum verificati TOATE rezistentele din sursa,in special cele de valoare mare,le scoateti afara din circuit si le verificati ,nu le masurati in circuit ca va puteti insela!!

Da imi place prima propozitie... si inclin sa va dau dreptate. Chiar mi-am pus intrebarea aceasta. Nu cumva daca am cumparat de la acelasi magazin deci de la acelasi producator TEA 2261 sa fie ceva..?! M-am culcat pe ideeia ca sunt noi insa....si incerc sa gasesc alt defect... . Cred ca de n ori am reluat circuitele pinilor...inlocuit BC548, diode masurate prin scoatere si unele rezistente RP19 RP21, inlocuit electroliticii... unul singur de 1mf l-am pus la tensiune mai mare 63v in loc de 16v..De ce pulseaza, oscileaza,... ?! Exista o legatura intre alimentarea pinului 16 si transformator... Am citit undeva de un fel de magnetizare..?! Am tensiuni oscilante si pe pinii 6,7,10 si chiar pe 14 de 0,5v-1,2v/secunda.

pensionarul

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 19/02/2012

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty Re: DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90

Mesaj Scris de stanley Mar 21 Feb 2012 - 18:41

Pin 16 = 13,5V si 14,6 in st. by.
Merita lecturat atent si ...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Succes !
stanley
stanley
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 66
Localizare : BucurestiTargoviste
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty Re: DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90

Mesaj Scris de pensionarul Mar 21 Feb 2012 - 21:19

Multumesc dle Stanley, dar nu pot sa stabilizez tensiunea pe 16. La cuplarea pinului scade si incepe sa pulseze. Da am citit si tradus ceea ce mi-ati indicat.De aici am inteles ceva de magnetizare cu transformatorul.Incerc sa schimb iar condensatorii si TEA 2261
pg 5
With this arrangement the switching safety area of
the power transistor is respected and there is no
risk of transformer magnetization.
The magnetization state of the transformer is
checked by sensing the voltage across a winding
of the transformer (generally the same which supplies the TEA2261). This is made by connecting a
resistor between this winding and the demagnetization sensing input of the circuit (Pin 1).

pensionarul

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 19/02/2012

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty Re: DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90

Mesaj Scris de stanley Mier 22 Feb 2012 - 19:04

"Impiedicarea" magnetizarii este realizata de o rezistenta , nu de condensatori.
Daca nu ma inseala memoria undeva la 300-360 K.
Banuiesc ca aveti ... SM .
stanley
stanley
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 66
Localizare : BucurestiTargoviste
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty SURSA TX90

Mesaj Scris de pensionarul Joi 23 Feb 2012 - 13:55

stanley a scris:"Impiedicarea" magnetizarii este realizata de o rezistenta , nu de condensatori.
Daca nu ma inseala memoria undeva la 300-360 K.
Banuiesc ca aveti ... SM .

Multumesc. Aseara am schimbat iar TEA 2261. Nu am gasit decat tot fabricat de Thomson.Am verificat ciruitele atentia fiind pe piciorul 11 al transformatorului.Schimbat cele 2 rezistente de 180k, masurat fara dezlipire SM.Nimic deosebit.Am pus TEA am lipit minusul si cu firul + al voltmetrului am facut facut contacul pe pinul 16. Brusc tensiunea de 13 V s- a micsorat la 9,2 si a inceput sa oscileze cu o frecventa de 0,5v/sec. Am masurat tensiunea pe DP17 (prin decuplare) 8,8. Am schimbat DZ de 13 v. Aceiasi tensiune mica(8.Cool neoscilanta. Prin cuplare cu C17(470 mf) atinge 13 v.Prin cuplarea pinului 16 (Vcc) revine la 8.8-9,2oscilanta.As putea inlocui aceasta parte a sursei cu altceva si sa folosesc restul circuitelor inclusiv transformatorul? Exista circuit echivalent cu TEA 2261/60?

pensionarul

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 19/02/2012

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty Re: DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90

Mesaj Scris de Bughiu Joi 23 Feb 2012 - 14:49

Da,dar trebuie scoase toate componentele ,mai putin partea de redresare si montati o sursa UPS001 !! Trebuie ca trafo chooper sa fie ok!!

_________________
Arbeit macht frei
Bughiu
Bughiu
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 636
Varsta : 52
Localizare : Oradea
Data de inscriere : 19/07/2011

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty SURSA TX90

Mesaj Scris de pensionarul Joi 23 Feb 2012 - 16:17

BUGHIU a scris:Da,dar trebuie scoase toate componentele ,mai putin partea de redresare si montati o sursa UPS001 !! Trebuie ca trafo chooper sa fie ok!!

Multumesc...mai am o speranta ca pot face ceva dein acest Tv. totusi pasiunea ma indeamna sa mai incerc, sa mai masor ceva, sa mai cumpar ceva... Sursa recomandata am vazut ca se gaseste chiar la dstra, dar se livreaza numai cate 4....

pensionarul

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 19/02/2012

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty Re: DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90

Mesaj Scris de stanley Joi 23 Feb 2012 - 17:51

Intrebam daca exista SM (manualul de service) .
N'ar strica nici un osciloscop !
stanley
stanley
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 66
Localizare : BucurestiTargoviste
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty SURSA TX90

Mesaj Scris de pensionarul Vin 24 Feb 2012 - 20:55

stanley a scris:Intrebam daca exista SM (manualul de service) .
N'ar strica nici un osciloscop !

Nu sunt un depanator profesionist ci mai mult pasionat, pentru a repara de-ale casei si prietenilor. De aceea imi cer suze ca nu v-am raspuns concret atunci cand m-ati intrebat daca exista SM. Am crezut ca-i vorba de rezistente si condensatori smd...asa ca .. Mi-ar place sa gasesc asa ceva -SM. Cred ca m-as lamuri...Se poate pune mana pe un astfel de document?! De osciloscop.. nu mi-am cumparat .. Deci ma ghidez, dupa schema de principiu, citit prin tehnium, depanatorul si discutii pe forum.

pensionarul

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 19/02/2012

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty Re: DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90

Mesaj Scris de stanley Sam 25 Feb 2012 - 14:51

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
sau
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
dupa incarcare click pe ... GET MANUAL
stanley
stanley
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 66
Localizare : BucurestiTargoviste
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty Re: DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90

Mesaj Scris de pensionarul Sam 25 Feb 2012 - 16:14

Multumesc pentru operativitate. Sa inteleg ca SM inseamna schema /schemele electronice al TV?Exista si vreo "vorbarie" Studiez aceste scheme...dar ce inseamna GET MANUAL?!

pensionarul

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 19/02/2012

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty Re: DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90

Mesaj Scris de pensionarul Sam 25 Feb 2012 - 16:27

Am reusit sa descarc si manualul. Incep studiul si compar cu ce stiu si am "executat" Multumesc pentru ajutor!

pensionarul

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 19/02/2012

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty SURSA TX90

Mesaj Scris de pensionarul Joi 1 Mar 2012 - 22:27

pensionarul a scris:Am reusit sa descarc si manualul. Incep studiul si compar cu ce stiu si am "executat" Multumesc pentru ajutor!


Imi pare rau ca trebuie sa va comunic ca nu am reusit ... deci sunt incepator.... Nu pot sa rezolv un defect minor. Voi cumpara sursa care mi s-a propus-UPS 001. Asta este. Cred ca grupajul de condensatori si dioda din colectorul tranzistorului se poate pastra alaturi de partea de redresare.

pensionarul

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 19/02/2012

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty Re: DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90

Mesaj Scris de stanley Mar 6 Mar 2012 - 17:54

Lasa adresa de mail in PM si trimit modul de utilizare .
stanley
stanley
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 66
Localizare : BucurestiTargoviste
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty SURSA THOMSON GALAXY TX 90

Mesaj Scris de pensionarul Dum 11 Mar 2012 - 19:17

BUGHIU a scris:Da,dar trebuie scoase toate componentele ,mai putin partea de redresare si montati o sursa UPS001 !! Trebuie ca trafo chooper sa fie ok!!

Domnule Bughiu am ajuns la o varianta ....cu toate incercarile facute nu am gasit "buba".Am inlocuit,prin decuplarea de la pinul 11 al transformatorului, D17, D5, DZ , R21- cu sursa care mi-ati sugerat-o UPS 001- insa nu mai stiu ce se intampla...tensiunea pe care o scoate secundarul este de 75v si respectiv 12v, in loc de 101v si 25v.Am decuplat D21 degeaba...TL01.. sa trag concluzia ca ar fi transformatorul..?! dar scoate cativa volti! Scurt ? Sa nu aiba putere sursa? Pe electroliticul din primar am 310v.Mai masor si verific condensatorii de pe bara de 101 ....sau ce sa fac?

pensionarul

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 19/02/2012

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty Re: DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90

Mesaj Scris de stanley Lun 12 Mar 2012 - 18:06

Lasa adresa de mail in MP si trimit instructiuni de montaj.
stanley
stanley
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 66
Localizare : BucurestiTargoviste
Data de inscriere : 03/05/2010

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty Re: DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90

Mesaj Scris de pensionarul Mier 14 Mar 2012 - 1:04

stanley a scris:Lasa adresa de mail in PM si trimit modul de utilizare .
Multumesc !...si pentru incurajare sa nu il las...

pensionarul

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 19/02/2012

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty sursa thomson

Mesaj Scris de pensionarul Sam 24 Mar 2012 - 23:32

pensionarul a scris:
stanley a scris:Lasa adresa de mail in PM si trimit modul de utilizare .
Multumesc !...si pentru incurajare sa nu il las...

Multumesc celor care m-au sfatuit si mi-au oferit variante pentru a repara aceasta sursa. Se poate inchide acest topic. Multumesc moderatorilor si de ce nu adminului. Vad ca discutia a fost urmarita de peste 200 de 'reparatori', si probabil va mai fi *urmarita *. Rezolvarea...Dupa multa straduinta in a rezolva situatia cu parere de rau cel mai simplu..am pus UPS 001. Scoate cele doua tensiuni pe care le cautam. Deci..reglarea tensiunii din secundar se face din semireglabilul de pe sursa ....Deoarece am necazuri si la urmatorul etaj voi deschide alt topic.

pensionarul

Numarul mesajelor : 20
Varsta : 74
Localizare : Craiova
Data de inscriere : 19/02/2012

Sus In jos

DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90 Empty Re: DEFECT SURSA THOMSON GALAXI TX90

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum