Electronice de la A la Z
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
TRANSLATE
Publicitate




Anunturi
Recomandari
online store

online store

W10

RO-
DATASAT

Service TV

Softuri TV

Parteneri




DTH - receptie TV satelit

e-Depanare Grup















Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)



Publicitate



Top postatori
Costin (4657)
President Valery I_vote_lcapPresident Valery I_voting_barPresident Valery I_vote_rcap 
titus08 (1615)
President Valery I_vote_lcapPresident Valery I_voting_barPresident Valery I_vote_rcap 
stanley (728)
President Valery I_vote_lcapPresident Valery I_voting_barPresident Valery I_vote_rcap 
Florinel TV (716)
President Valery I_vote_lcapPresident Valery I_voting_barPresident Valery I_vote_rcap 
Bughiu (636)
President Valery I_vote_lcapPresident Valery I_voting_barPresident Valery I_vote_rcap 
fox (351)
President Valery I_vote_lcapPresident Valery I_voting_barPresident Valery I_vote_rcap 
petriangabor (228)
President Valery I_vote_lcapPresident Valery I_voting_barPresident Valery I_vote_rcap 
ionica68 (160)
President Valery I_vote_lcapPresident Valery I_voting_barPresident Valery I_vote_rcap 
necula.vasile (156)
President Valery I_vote_lcapPresident Valery I_voting_barPresident Valery I_vote_rcap 
coconut (114)
President Valery I_vote_lcapPresident Valery I_voting_barPresident Valery I_vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
Costin
President Valery I_vote_lcapPresident Valery I_voting_barPresident Valery I_vote_rcap 
titus08
President Valery I_vote_lcapPresident Valery I_voting_barPresident Valery I_vote_rcap 
panaitepaul
President Valery I_vote_lcapPresident Valery I_voting_barPresident Valery I_vote_rcap 
adriangion
President Valery I_vote_lcapPresident Valery I_voting_barPresident Valery I_vote_rcap 
fox
President Valery I_vote_lcapPresident Valery I_voting_barPresident Valery I_vote_rcap 

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Schimb

President Valery

2 participanți

In jos

President Valery Empty President Valery

Mesaj Scris de pv_jack Vin 26 Aug 2011 - 11:00

Salutare tuturor...
Vin si eu cu o intrebare pt cunoscutori, am un P. Valery care nu prea se aude, adica cu volumul dat la maxim si SQ deschis total abia aud chiar si pe cineva relativ aproape (sub 2Km).Se aude f incet dar clar.NU e ceva pe la difuzor ca pe static se aude f tare...
Inauntru nu pare nimic afecatat nici un condensator umflat sau ceva carbonizat,singuru lucru la care pare sa fie umblat este finalu MB3712 ;pt difuzor.
Cam ce ar putea fi?
Eu nu sunt electronist de meserie, doar in timpul liber ma joc, dar nu sunt la nivelul in care sa depanez o statie CB...o sa i-o duc lu taicamiu care e de-o viata electronist dar nu a umblat prin statii...de asta am zis sa intreb pe cineva care stie mersu macar sa stiu ce ii spun sa aiba de unde sa plece...
Am gasit si schema pe net.
multumesc anticipat pt raspuns

Era sa uit...cand am facut calibrarea antenei am masurat si puterea de emisie...aproape 2W Crying or Very sad

pv_jack

Numarul mesajelor : 2
Varsta : 42
Localizare : Braila
Data de inscriere : 26/08/2011

Sus In jos

President Valery Empty Re: President Valery

Mesaj Scris de Costin Dum 28 Aug 2011 - 19:17

Pentru a avea volum audio pe receptie trebuie sa fie conectat pinul RX la masa . Verifica firele de la cablul microfonului .

Puterea se masoara pe sarcina artificiala (neinductiva) sau pe antena dupa calibrare .
Probabil ca se mai pot scoate inca 2W din reglaje .

Ma intereseaza si pe mine schema . O poti posta ?
Multumesc .

Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4657
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

President Valery Empty Re: President Valery

Mesaj Scris de pv_jack Lun 29 Aug 2011 - 8:06

Admin a scris:Pentru a avea volum audio pe receptie trebuie sa fie conectat pinul RX la masa . Verifica firele de la cablul microfonului .

Puterea se masoara pe sarcina artificiala (neinductiva) sau pe antena dupa calibrare .
Probabil ca se mai pot scoate inca 2W din reglaje .

Ma intereseaza si pe mine schema . O poti posta ?
Multumesc .


Verificat firele si sunt bune...deci volum este pe receptie,dar receptia e slaba adica aud numai pe cei de aproape 1-2km si pe acestia relativ incet.
PUterea da am masurat-o dupa calibrare cu o antena ML145 si am reusit un SWR de 1:1.1 si era 1.9W indiferent de canal...
Da cu reglaju mi s-a mai spus ca se poate readuce puterea dar eu nu inteleg ce a putut sa se intample ca sa ii scada,adica unde s-au dus wati? Se poate intampla asta de la o folosire indelungata a statiei cu o antena necalibrata?
Ieri am recositorit in zona unde era ceara in speranta ca poate problema este de la lipituri reci dar nimic tot la fel se comporta...
Imi pare asa de rau de statia asta....
SUnt membru prea nou asa ca nu pot pune linkuri inca cu poza dar asta e situ de unde am luat-o si unde mai sunt si alte scheme doar dati un search pe google : elooktronik si o sa fie primul in lista rezultatelor


pv_jack

Numarul mesajelor : 2
Varsta : 42
Localizare : Braila
Data de inscriere : 26/08/2011

Sus In jos

President Valery Empty Re: President Valery

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum