Electronice de la A la Z
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
TRANSLATE
Publicitate




Anunturi
Recomandari
online store

online store

W10

RO-
DATASAT

Service TV

Softuri TV

Parteneri




DTH - receptie TV satelit

e-Depanare Grup















Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)



Publicitate



Top postatori
Costin (4658)
Monitor de orgă de lumini defect I_vote_lcapMonitor de orgă de lumini defect I_voting_barMonitor de orgă de lumini defect I_vote_rcap 
titus08 (1616)
Monitor de orgă de lumini defect I_vote_lcapMonitor de orgă de lumini defect I_voting_barMonitor de orgă de lumini defect I_vote_rcap 
stanley (728)
Monitor de orgă de lumini defect I_vote_lcapMonitor de orgă de lumini defect I_voting_barMonitor de orgă de lumini defect I_vote_rcap 
Florinel TV (716)
Monitor de orgă de lumini defect I_vote_lcapMonitor de orgă de lumini defect I_voting_barMonitor de orgă de lumini defect I_vote_rcap 
Bughiu (636)
Monitor de orgă de lumini defect I_vote_lcapMonitor de orgă de lumini defect I_voting_barMonitor de orgă de lumini defect I_vote_rcap 
fox (351)
Monitor de orgă de lumini defect I_vote_lcapMonitor de orgă de lumini defect I_voting_barMonitor de orgă de lumini defect I_vote_rcap 
petriangabor (228)
Monitor de orgă de lumini defect I_vote_lcapMonitor de orgă de lumini defect I_voting_barMonitor de orgă de lumini defect I_vote_rcap 
ionica68 (160)
Monitor de orgă de lumini defect I_vote_lcapMonitor de orgă de lumini defect I_voting_barMonitor de orgă de lumini defect I_vote_rcap 
necula.vasile (156)
Monitor de orgă de lumini defect I_vote_lcapMonitor de orgă de lumini defect I_voting_barMonitor de orgă de lumini defect I_vote_rcap 
coconut (114)
Monitor de orgă de lumini defect I_vote_lcapMonitor de orgă de lumini defect I_voting_barMonitor de orgă de lumini defect I_vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
titus08
Monitor de orgă de lumini defect I_vote_lcapMonitor de orgă de lumini defect I_voting_barMonitor de orgă de lumini defect I_vote_rcap 
Costin
Monitor de orgă de lumini defect I_vote_lcapMonitor de orgă de lumini defect I_voting_barMonitor de orgă de lumini defect I_vote_rcap 

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Schimb

Monitor de orgă de lumini defect

2 participanți

In jos

Monitor de orgă de lumini defect Empty Monitor de orgă de lumini defect

Mesaj Scris de Petru Bros Vin 27 Mai 2011 - 18:20

S-a dus trafo linii şi nu găsesc să-l înlocuies. Este un monitor [b]Tipe NO CM 11342/05G, 220-240v ~ 50Hz, 0,5AMP PHILIPS. Caracteristicile monitorului sînt următoarele:
Image tube: 14 inch, dark glass, 90* deflection, distance pixels slotter triplet pinch 0,42mm, 29,1mm reckdiameter.; Line frequency: 15625 Hz; Frame frequency 50Hz (47-62,5Hz); Mains voltage:220-240vAC;Consumption:75W(typical);Rezolution:640x200 pixels (on RGB input);Audio ouput:1W, distorsion 1%;Character:2000(80x25 rous) ou RGB input; Dimension: 326x352x376mm (HxWxD); Weight: 11Kg.
Am dat toate aceste date pentru a se vedea că nu poate fi înlocuit cu orice monitor.
Orga de lumini dezvoltă o putere de 100Kw cu reglaj separat pe tiristori de mare putere. Firma producătoare este ADB linghting system A Siemens Company. Are reprezentanţă în Bucureşti, am fost la ei, dar nu ne poate livra un alt monitor pentru că nu au de unde.
Maestrul de lumini şi sunet care deserveşte orga de lumini respectivă lucrează acuma în orb, din experienţă, dar dacă din greşeală şterge memorarea Rivaltei, Arlechinilor, Buzunarelor etc. nu le-ar mai putea configura. Poate cineva să rebobineze un trafo linii?
Aştept şi mă grăbesc. Pe curînd.
Petru Bros
Petru Bros
Se spune ca-i mester
Se spune ca-i mester

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 76
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Monitor de orgă de lumini defect Empty Re: Monitor de orgă de lumini defect

Mesaj Scris de Costin Sam 28 Mai 2011 - 22:43

De ce nu poate fi inlocuit cu un alt monitor ? Nu pare ceva neobisnuit .

Identificati functia fiecarui terminal si incercati o resoclare (adaptarea unui trafo identic ca infasurari dar alta configuratie la terminale)

Postati aici : [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] sau contactati-l pe dl. Ilas (ElectronicService) .
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4658
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Monitor de orgă de lumini defect Empty Re: Monitor de orgă de lumini defect

Mesaj Scris de Petru Bros Sam 28 Mai 2011 - 22:56

Mulţumesc, Admin, aşa am să fac. Deocamdată nu mai e aşa grabă. Am rezolvat problema cu un Tv cu teletext. Imi trebuia o intrare RGB, nu video. Am adaptat euroscartul la cablarea originală, m-am chinuit un pic cu sincro, (că la el erau altfel ), dar am reuşit pînă la urmă. Acum e totul OK, dar monitorul este defect. Televizorul este la fix, fiindcă îmi trebuia şi sunet la orgă. A existat o echipă de depanatori aici care a fost restructurată. Eu sînt de fapt editor, însă ... lumea ştie că nea Petrică e electronist şi repară orice. Mă rog, nu mă plîng, mai am un an pînă la pensie. Repar strictul necesar, cînd ne frige buza. Îţi închipui cîtă aparatură electronică este într-un stidiou tv. Pe curind.
Petru Bros
Petru Bros
Se spune ca-i mester
Se spune ca-i mester

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 76
Localizare : Bucureşti
Data de inscriere : 22/05/2011

Sus In jos

Monitor de orgă de lumini defect Empty Re: Monitor de orgă de lumini defect

Mesaj Scris de Costin Sam 28 Mai 2011 - 23:05

Exact la asta ma gandeam eu . Un tv de 37 cu intrare RGB .
Da , multa aparatura , dar un studio TV are frumusetea lui , o incarcatura emotionala aparte ...
Sa auzim de bine !
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4658
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Monitor de orgă de lumini defect Empty Re: Monitor de orgă de lumini defect

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum