Electronice de la A la Z
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
TRANSLATE
Publicitate




Anunturi
Recomandari
online store

online store

W10

RO-
DATASAT

Service TV

Softuri TV

Parteneri




DTH - receptie TV satelit

e-Depanare Grup















Ремонт аппаратуры (схемы, справочники, документация)



Publicitate



Top postatori
Costin (4640)
Țeapă!? Din nou China I_vote_lcapȚeapă!? Din nou China I_voting_barȚeapă!? Din nou China I_vote_rcap 
titus08 (1601)
Țeapă!? Din nou China I_vote_lcapȚeapă!? Din nou China I_voting_barȚeapă!? Din nou China I_vote_rcap 
stanley (728)
Țeapă!? Din nou China I_vote_lcapȚeapă!? Din nou China I_voting_barȚeapă!? Din nou China I_vote_rcap 
Florinel TV (716)
Țeapă!? Din nou China I_vote_lcapȚeapă!? Din nou China I_voting_barȚeapă!? Din nou China I_vote_rcap 
Bughiu (636)
Țeapă!? Din nou China I_vote_lcapȚeapă!? Din nou China I_voting_barȚeapă!? Din nou China I_vote_rcap 
fox (350)
Țeapă!? Din nou China I_vote_lcapȚeapă!? Din nou China I_voting_barȚeapă!? Din nou China I_vote_rcap 
petriangabor (228)
Țeapă!? Din nou China I_vote_lcapȚeapă!? Din nou China I_voting_barȚeapă!? Din nou China I_vote_rcap 
ionica68 (160)
Țeapă!? Din nou China I_vote_lcapȚeapă!? Din nou China I_voting_barȚeapă!? Din nou China I_vote_rcap 
necula.vasile (156)
Țeapă!? Din nou China I_vote_lcapȚeapă!? Din nou China I_voting_barȚeapă!? Din nou China I_vote_rcap 
coconut (114)
Țeapă!? Din nou China I_vote_lcapȚeapă!? Din nou China I_voting_barȚeapă!? Din nou China I_vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
titus08
Țeapă!? Din nou China I_vote_lcapȚeapă!? Din nou China I_voting_barȚeapă!? Din nou China I_vote_rcap 
necula.vasile
Țeapă!? Din nou China I_vote_lcapȚeapă!? Din nou China I_voting_barȚeapă!? Din nou China I_vote_rcap 
Costin
Țeapă!? Din nou China I_vote_lcapȚeapă!? Din nou China I_voting_barȚeapă!? Din nou China I_vote_rcap 
Florinel TV
Țeapă!? Din nou China I_vote_lcapȚeapă!? Din nou China I_voting_barȚeapă!? Din nou China I_vote_rcap 
constantinvoicu216
Țeapă!? Din nou China I_vote_lcapȚeapă!? Din nou China I_voting_barȚeapă!? Din nou China I_vote_rcap 

Google PageRank
Powered by MyPagerank.Net
Informatii trafic
Schimb

Țeapă!? Din nou China

+5
langa
Mircea60
scormonel
3pepe
Costin
9 participanți

In jos

Țeapă!? Din nou China Empty Țeapă!? Din nou China

Mesaj Scris de Costin Vin 3 Iul 2009 - 23:06

Țeapă!? Din nou China Dsci0112

In primii ani dupa... `89 (era sa spun Revolutie... o alta țeapă!) ma simteam lovit in orgoliu de asaltul electronicelor de orice fel, frumos colorate si inscriptionate cu tot felul de cuvinte menite sa imbie romanul la cumparare (a se citi prosteasca!).
Eu am invatat in scoala (respect, domnilor profesori!) ca stereo inseamna stereo, nu un LED aprins la actionarea unui comutator, ca puterea de iesire a unui amplificator este o marime care se poate calcula si respecta anumite reguli, ca nu pot sa consum 10W si sa obtin... 350W, ca un transformator de alimentare trebuie calculat sa reziste in priza fara incalzire excesiva... si lista ar putea continua, parca la nesfarsit.
Cu trecerea timpului am incercat sa educ (poate ca-i mult spus) consumatorii. Din pacate, desi sunt cautat zilnic de multe persoane pentru diverse reparatii, putini sunt aceia care mi-au cerut sfatul atunci cand au aruncat banii cumparand cine stie ce... chinezarie. Si nu o spun cu rautate. Sunt constient ca varful electronicii mondiale se afla tot in estul Asiei si trebuie sa recunosc ca sunt un consumator fidel, un pic mai atent la detalii atunci cand fac o achizitie.
Astazi am avut iar o surpriza. Cu mai multe luni in urma am inlocuit tunerul la un televizor Samsung trecut de prima tinerete. Clientul reclama ca trebuie sa miste banana pentru a avea o imagine clara. Tot miscand a reusit sa dezlipeasca conexiunea centrala de semnal de la intrare. Am demontat tunerul si am refacut lipitura fara economie de fludor. Spre surprinderea mea, lipiturile erau destul de neangrijite. Privit la lupa, cablajul arata si mai urat. Circuitul integrat cu terminalele in aer, resturi de metal care scurtcircuiteaza terminalele, capsula lipita cu adeziv si atat. Atunci am inteles ca circuitul integrat avea doar rol estetic, fiind inscriptionat cu vopsea "PhaseLink PLL...". Nu pot sa inteleg care a fost rationamentul (n-am mancat destul orez? ;-)) ). Or fi mai scumpe pentru ca au acel "CI"?
Tunerul ca atare functioneaza bine, deci nu-l pot trece la categoria "Ultima țeapa! " .
Din acelasi lot mai sunt cateva. Am fost curios, TOATE arata la fel.

Sper ca importatorii vor recunoaste marfa, mai ales ca sunt "de meserie".

In incheiere, va rog sa faceti publice pataniile dumneavoastra pentru a invata fiecare dintre noi cum sa ne pazim buzunarele de ȚEPE. O puteti face adaugand noi topicuri la acest forum.

Țeapă!? Din nou China Dsci0114


Ultima editare efectuata de catre Costin in Mar 12 Mar 2024 - 0:21, editata de 12 ori
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Țeapă!? Din nou China Empty Re: Țeapă!? Din nou China

Mesaj Scris de 3pepe Sam 25 Iul 2009 - 21:25

mare dreptate , revolutia = teapa ,.... aparatura audio, tv o alta teapa ,dar la alegere !!!

3pepe

Numarul mesajelor : 6
Varsta : 53
Localizare : sighetu-marmatiei
Data de inscriere : 25/07/2009

Sus In jos

Țeapă!? Din nou China Empty Re: Țeapă!? Din nou China

Mesaj Scris de scormonel Mar 13 Iul 2010 - 10:32

Am primit la reparat un amplificator chinezesc 2x400W. De dimensiuni generoase si greutate moderata, dadea impresia unui amplificator normal si respectabil. Cand l-am desfacut am vazut pe radiator 8 tranzistori din care 4 bucati cu mica sub ei si 4 bucati din plastic (capsule iso). La examinare atenta am constatat ca tranzistorii din plastic erau doar de decor, traseele de cablaj de la pinii lor nu duceau nicaieri. Deci practic era un amplificator cu o pereche de finali pe fiecare canal. Alimentarea era cu un transformator toroidal cam cat podul palmei ce nu putea sa aiba mai mult de 50 W, in spatele caruia era un ventilator ce sufla pe el. Vazand aceasa situatie am avut o nelamurire. Daca transformatorul este asa de mic, de ce amplificatorul este asa de greu. Rezolvarea era sub transformator, de forma unui suport dreptunghiular din plastic. L-am desfacut din suruburi si surpriza: era foarte greu, fiindca in interior pe cealalalta parte era umplut cu ciment turnat. Chinezii folosesc si tranzistoarele defecte pentru derutarea adversarului. Deci cumperi amplificator si ti se vinde ciment la kilogram!!!.

scormonel

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 66
Localizare : Craiova
Stare de spirit : Casatorit
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Țeapă!? Din nou China Empty Re: Țeapă!? Din nou China

Mesaj Scris de Costin Mar 13 Iul 2010 - 10:37


Asta cu cimentul e tare !
Daca se foloseste la masini de spalat ca balast , de ce nu si la AAF-uri ?

Pe cand un perpetuum mobile Made in China ?
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Țeapă!? Din nou China Empty Re: Țeapă!? Din nou China

Mesaj Scris de Mircea60 Mar 13 Iul 2010 - 11:53

Au mintea agera chinezii! Scot bani din orice, altfel nu rezistau pe piata, care deja e castigata de ei.

Mircea60

Numarul mesajelor : 14
Varsta : 63
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 01/04/2010

Sus In jos

Țeapă!? Din nou China Empty Re: Țeapă!? Din nou China

Mesaj Scris de langa Dum 5 Sept 2010 - 11:09

mai trebuie sa amintesc magazinul online cu cele mai ieftine produse provenite din china? cred ca-l stiti cu totii.trebuie sa aveti grija ce cumparati,eventual in cantitati reduse,deoarece anumite piese sunt rebuturi intreg lotul.Baleiaje verticale,surse,tranzistori,memorii..cu astea m-am pacalit.Noroc ca au mai fost si alte produse bune si astfel mi-am recuperat banii.Noroc ca in dreptul fiecarui produs e rubrica opiniei clientului,acolo poti scrie sa nu se pacaleasca si altii. Sad

langa

Numarul mesajelor : 21
Varsta : 55
Localizare : fagaras
Data de inscriere : 05/09/2010

Sus In jos

Țeapă!? Din nou China Empty Re: Țeapă!? Din nou China

Mesaj Scris de Costin Dum 5 Sept 2010 - 14:25

Very Happy
Nu , nu trebuie amintit !
Google AdSense l-a tinut luni intregi "cap de afis" pe pagina forumului .
Una peste alta ... au si lucruri bune la un pret rezonabil .

In lipsa informatiilor de la cumparatori , noi depanatorii pierdem timp , bani si clienti . O informare este benefica chiar si pentru magazin , care va evita acei furnizori de "cuie" .

Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Țeapă!? Din nou China Empty Re: Țeapă!? Din nou China

Mesaj Scris de Mircea60 Dum 5 Sept 2010 - 17:31

Cu mult timp in urma am reparat un radio-casetofon auto care avea o placuta cat cutia de chibrit si pe post de finali folosea doi tranzistori in capsula de BC. Era o porcarie de aparat .Dupa ce l-am reparat mi-a spus propietarul care imi era si prieten ca i la furat cineva.I-am zis sa aiba grija unde parcheaza ca hotul il aduce inapoi.

Mircea60

Numarul mesajelor : 14
Varsta : 63
Localizare : Targoviste
Data de inscriere : 01/04/2010

Sus In jos

Țeapă!? Din nou China Empty Re: Țeapă!? Din nou China

Mesaj Scris de Audio Dum 12 Iun 2011 - 10:57

Groaznic cea ce se intampla si mai groazinic e ca marea majoritate a acestor produse ajung in europa de est in special la noi !
Audio
Audio

Numarul mesajelor : 15
Varsta : 39
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 27/04/2011

Sus In jos

Țeapă!? Din nou China Empty Re: Țeapă!? Din nou China

Mesaj Scris de scormonel Dum 12 Iun 2011 - 11:18

Nu ajung ci sunt aduse de smecherii momentului si le vand la pret de specula. Preturile alea pe care le credeti mici, nu sunt mici de loc. Multi se inbogatesc din aceste nimicuri. Am cumparat odata un modul chinezesc cu 25 lei si mi s-a parut ieftin. Cand l-am primit, am vazut scris pe el un cod de produs. De curiozitate l-am cautat pe internet. Se vindea in china cu pretul de 9,2 yuan. Am mers la banca nationala sa vad cursul. Si am facut transformarea. Surpriza !. Modulul ce-l cumparasem cu 25 lei, costa 4,9 lei.
Chinezii produc si marfa de calitate extra dar nu este vina lor ca "smecherii" din Romania cumpara si ne vand gunoaie la preturi de produse profesionale.
Va mai dura pana sa ne civilizam. Asta este !.

scormonel

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 66
Localizare : Craiova
Stare de spirit : Casatorit
Data de inscriere : 13/07/2010

Sus In jos

Țeapă!? Din nou China Empty Contrafăcute cu ...contrafăcute !

Mesaj Scris de nelu57 Dum 31 Iul 2011 - 22:38

Ce să mai vorbim de tot felul de " chestii "...contrafăcute...că până şi componentele electronice sunt contrafăcute şi ajungem la paradoxul...
Lucruri contrafăcute cu contrafăcute... Question
nelu57
nelu57

Numarul mesajelor : 18
Localizare : Bucureşti
Stare de spirit : Deschis noutăţilor....
Data de inscriere : 09/01/2009

Sus In jos

Țeapă!? Din nou China Empty Re: Țeapă!? Din nou China

Mesaj Scris de nelutu59 Mier 4 Iul 2012 - 20:24

buna ziua,am cumparat si eu o data un pistol de lipit,,TOPEX',cica[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link], nu am reusit,cu el sa topesc macar cositorul,dar s-a ars rapid,l-am desfacut si surpriza,tole de tabla ,miez 1cmpatrat si secundarul bobinat cu sarma de 3mm,la prima vedere de cupru,dar tzeapa era de aluminiu si numai cuprata sau vopsita la exterior,cumparati numai de la firme serioase,unde mai poti sa reclami ceva,nu vanzatori ambulanti sau pe internet Very Happy

nelutu59

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 64
Localizare : Cluj Napoca
Data de inscriere : 20/05/2012

Sus In jos

Țeapă!? Din nou China Empty Re: Țeapă!? Din nou China

Mesaj Scris de Costin Mier 4 Iul 2012 - 20:38

Din pacate, suntem nevoiti sa cumparam tot mai mult de pe internet. Tzepe vor fi tot timpul. In primul rand o ia importatorul. Un magazin care merita sa te mai intorci la el este acela care rezolva amiabil orice problema aparuta, care nu tine de cumparator.
In ultima vreme cuprul pleaca catre echipamente profesionale, aluminiul fiind destinat bunurilor de larg consum (trafo cuptoare MW, bobine de deflexie, bobine de demagnetizare, etc.).
S-a intamplat sa vand in magazinul fizic BU808DFi si sa ma trezesc ca vine depanatorul sau cumparatorul inapoi cu el in mana, sarma. Componenta era de calitate (de acolo folosesc si eu). Cauza era necunoasterea schemei sau a functionarii etajului. Dupa astfel de probleme am preferat sa vand BU-ul la pachet cu un condensator de 10µF cadou. Din acel moment n-au mai fost probleme, ba chiar cred ca am vandut mai multe.
Costin
Costin
Administrator
Administrator

Numarul mesajelor : 4640
Varsta : 61
Localizare : RO
Stare de spirit : optimist
Data de inscriere : 11/11/2008

https://e-rusu.blogspot.com/

Sus In jos

Țeapă!? Din nou China Empty Re: Țeapă!? Din nou China

Mesaj Scris de titus08 Lun 11 Mar 2024 - 23:08

Avind in vedere ca nu au mai fost semnalate tepe in breasla, acest lucru se datoreaza in exclusivitate postarilor si luarilor de pozitie de mai sus. 
 Acum ceva vreme- 2021? - un depanator de pe youtube a cumparat tot setul de barete pentru un sharp diagonala mare. Totul era identic, cod, gaurile de prindere, etc. A venit cu aparatul la punga si am constatat ca ledurile pe baretele noi erau de 6V, cele originale de 3V. Si acum le am in colectie.
 Cu nerabdare asteptam noutati.
titus08
titus08
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 1601
Varsta : 54
Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : super-ultra-expert
Data de inscriere : 12/02/2017

Sus In jos

Țeapă!? Din nou China Empty Re: Țeapă!? Din nou China

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum